Viessmann pohár rozdelil miestenky na MS, súťažili dve stovky talentov i nadšencov

Osrblie 16. januára (Biatlon-Info.sk) V Národnom biatlonovom centre v Osrblí tento víkend súťažili pretekári v rámci 2. kola Viessmann pohára. Nastúpili v rýchlostných pretekoch a masovom štarte. Žiaci v dvojici rýchlostných pretekov.

Aj tento víkend bol nominačný pre našich juniorov a kadetov na Majstrovstvá sveta v Osrblí, ktoré sa budú konať na prelome januára a februára. Sčítavali sa im body za dva najlepšie výsledky, teda napríklad za dve víťazstvá pretekár dostal 200 bodov (body vidíte vo výsledkovej listine vpravo). Dole v článku vidíte aj finálne poradie prvých šiestich pretekárov vo všetkých kategóriách. Rovnako sa bojovalo aj o Európsky olympijský festival mládeže, ktorý sa vo februári koná v Sarajeve a posielame tam štyri dievčatá a štyroch chlapcov. Je to pre ročníky 2001 a 2002. Logicky miesto získali prví štyria spĺňajúci vekovú podmienku. Avšak v ich prípade sa robili nové výsledky, z ktorých vypadli starší pretekári. Preto je to poradie iné ako celkové. Vzhľadom na túto kvalifikáciu aj dôležitosť týchto kategórií pre budúcnosť nášho biatlonu sa im v každom sumári venujeme obsiahlejšie ako ostatným. Koniec-koncov, sú to naši reprezentanti.

V juniorskej kategórii sme nemohli vidieť súboj Mateja Balogu s Tomášom Sklenárikom, pretože jasne ovládli prvý víkend, teda miestenku získali a zväz ich poslal na IBU Cup. Šancu tak dostali iní a v sobotu ju využil Matej Lepeň. Minul iba raz na stojke a vyhral až o 75 sekúnd pred Lukášom Ottingerom, ktorému sa nedarilo na trati, nevieme, či môže za to choroba alebo nejaký iný problém. Až sedem rán mimo poslal Róbert Valenta, ktorý sa tak už zrejme definitívne pripravil o šancu ukázať sa na MS. Samuel Hubač neštartoval.

Medzi juniorkami to dopadlo veľmi zaujímavo, ba sa úplne zamotala kvalifikácia na MS. Zvíťazila Aneta Smerčiaková, ktorá bola doteraz iba na štvrtej pozícii. Urobila dve chyby na stojke a o 54 sekúnd zdolala kolegyňu novú biatlonistku Luciu Michaličkovú. Tá bola doteraz úplne bez šance na šampionát, ale v sobotu získala 96,33 bodu, teda potrebovala ešte aspoň jeden takýto výsledok. Urobila až päť chýb, teda zaujala hlavne dobrým bežeckým výkonom. Ten bol výrazne lepší ako u našej hierarchicky piatej biatlonistky Veroniky Machyniakovej. Tá nezvyčajne minula až štyrikrát a stratila 1:33. Vzhľadom na to, že vyhrala oba decembrové šprinty, už má účasť istú. Ani Veronika Haidelmeierová nemala svoj deň, minula až päťkrát a stratila masívnych päť minút. Henrieta Horvátová neštartovala.

U chlapcov dorastencov bol súboj o MS najvyrovnanejší, chlapci si pozície rôzne povymieňali. Najlepší chlapec z úvodného kola Jakub Kolečár neštartoval, no účasť na MS má prakticky jasnú. Definitívne sa k nemu pridal v sobotu Peter Golian z Brezna, ktorý zvíťazil s náskokom tridsiatich sekúnd na prvoročáka Mateja Gregora. Obaja minuli dvakrát. Gregor bol na hrane postupu, tým sa dostal bezpečne dnu. Aj tretí so štvrtým minuli dva terče, Adam Koštial stratil 35 sekúnd a dostal sa do boja o šampionát. Damián Cesnek tam bol, no dnes stratil až 75 sekúnd, takže ostáva v riziku. Ešte aká-taká šanca ostala pre Gajdoša i Petráňa. Potrebovali lepšie zastrieľať v nedeľu. O EYOF ešte boli v hre druhý GajdošVološinMatovič a Bury.

Aj v kategórii dievčat kadetiek došlo k viacerým veľkým zmenám a prekvapeniam oproti stavu spred dvoch týždňov. V sobotu úplne vybuchli prvé dve pretekárky Ema Kapustová so Zuzanou Remeňovou, ktoré minuli až štyri, resp. sedem terčov a skončili hlboko v poli porazených. Tieto výsledky sa im teda nezohľadňovali v boji o MS. Jasne zvíťazila ich oddielová kolegyňa Mária Remeňová, ktorá urobila iba jednu chybu a odskočila presne o sto sekúnd. Tam sa zaradili Barbora HorniakováMichaela Hubačová a Júlia Machyniaková, teda presne pretekárky, ktoré bojujú o zostávajúce štvrté miesto na MS. Mária im jasne ušla nie len na strelnici, ale aj na trati. Zostávala teda nedeľa, ktorá mala rozhodnúť. Horniaková s Hubačová si aspoň poistili EYOF, istý ho už mala aj Kapustová a o štvrtú pozíciu ostali bojovať Holmiková s Graňákovou.

U mladších dorastencov, ktorí sú iba rok 2003, do tretice vyhral iný pretekár, a to Matej Horniak, ktorého brzdí zlá streľba, ale v sobotu už zvíťazil aj napriek šiestim chybám a zdolal Lešťáka s Vránskym. U dievčat si dominanciu udržala Sára Pacerová, ktorá zatiaľ nenašla konkurenciu aj kvôli tomu, že sterľby bývajú zlé, tieto deti sa ešte iba zoznamujú s takouto náročnou strelnicou.

Prehľad starších kategórii: Žena 23-39 r. tentoraz nenastúpila ani jedna, v druhej kategórii klasicky vyhrala Katarína Kaliská no a mužské súťaže ovládoli Norbert GröneRadovan Cienik a Pavol Horniak, ktorý napodobnil triumf svojho syna.

Začali súťažiť už aj žiacke kategórie, ktoré strieľajú vzduchovkou na malej strelnici. Pretekalo 111 detí. Oproti januáru 2016, keď sme prvý raz písali takýto sumár, prišlo teraz o dvanásť detí viac. Medzi najstaršími chlapcami, teda 14-15-ročnými vyhral Maxim Mejtský iba o štyri sekundy pred Brunom Melicherom a deväť pred Adamom Černákom. Všetci traja raz minuli, takže to vyzerá na veľmi zaujímavé súboje počas tejto sezóny. U stredných chlapcov sa z triumfu radoval Sebastián Belicaj. Aj napriek dvom chybám zdolal lepšie strieľajúcu konkurenciu pomerne jasne. Najmladší jazdili bez streľby s klasickou technikou na dva kilometre, najrýchlejší bol Kristián Kostelník.

Aj žiačky na desať metrov vedia strieľať dobre, takže rozhodoval najmä bežecký výkon. Z najstarších žiačok ho mala najlepší Kristína Makovínyová, dominovali domáce pretekárky klubu Valaská-Osrblie. U 12 a 13-ročných žiačok budú pokračovať spboje Elly Demianovej s Leou Mišunovou. Dnes bola prvá presnejšia, teda zaslúžene vyhrala. U najmladších žiačok zvíťazila Sára Sedliaková.

V nedeľu prišli na rad preteky s hromadným štartom, ktoré teda mali štyri položky, a to bola zmena oproti prvým trom rýchlostným previerkam. Pretekári s dobrou streľbou mali väčšie šance, ukázali sa väčšie bežecké rozdiely a viacerí to aj využili na slušné prekvapenia.

V juniorskej kategórii už boli miesta na MS prakticky rozdané, takže už mohli všetci pretekať uvoľnene. K triumfu sa dostal Lukáš Ottinger, ktorému sa podarilo konečne ako-tak ustáliť na strelnici, pomýlil sa iba trikrát. Vyhral so suverénnym náskokom 1:50 pred Matejom Lepeňom, ktorý na neho v prvej polovici nestrácal až tak veľa, ale pokazil záver a nakúpil veľké manko. Róbert Valenta sa opäť trápil na strelnici, mal tam aj položku za štyri chyby a s mankom 2:31 bol tretí. Spolu s Hubačom, ktorý ani dnes neštartoval, majú zrejme po medzinárodných súťažiach v tomto roku. Triumfy vo všetkých štyroch pretekoch Viessmann pohára si po jednom rozdelili účastníci na MS. O dva týždne teda uvidíme súťažiť BaloguSklenárika,Ottingera a Lepeňa. Medzi ním a piatym Valentom je veľký bodový rozdiel, takže nie je o čom diskutovať.

Medzi juniorkami sa chcela o zázrak ešte pokúsiť Michaličková, ale štyri položky sú pre ňu likvidačné, navyše, jej súperka o štvrtú pozíciu Veronika Haidelmeierová predviedla strelecky jasne najlepší výkon s troma chybami a prekvapujúco zvíťazila. Opäť mala veľmi pomalý beh, no suverenita na strelnici jej to vyhrala. Podarilo sa jej to ale iba tesne. Aneta Smerčiaková ju neustále dobiehala a v cieli ich napokon delila iba necelá sekunda. Aneta ale urobila až neuveritešných jedenásť chýb, teda bežecký výkonnostný rozdiel bol enormný. Dvanásť sekúnd za nimi dobehla Veronika Machyniaková, ktorá urobila deväť chýb, dvakrát odchádzala so štvorkou, čo nie je na pretekárku s toľkými skúsenosťami dobré. Tiež sa ukazuje, akoby ju Aneta fyzicky predstihla. Uvidíme ako to bude na MS. Tam sa nedostala Lucia Michaličková, ktorá bežecky veľmi rastie, no netyká si ešte so strelnicou. V nedeľu urobila dvanásť chýb. Má však ešte vek na to, aby trénovala ďalej. Horvátová opäť neštartovala. Miestenky na MS si vybojovali V. MachyniakováSmerčiakováHaidelmeierová a Horvátová.

V kategórii dorastencov to bolo do poslednej chvíle veľmi napäté a na šampionát sa dostal práve víťaz masového štartu Dominik Petráň, ktorý bol ešte po sobote mimo postupových vôd a aj s väčším odstupom. No za nedeľňajší výkon sa rozhodne nemusí hanbiť a miestenku si plne zaslúžil. S bilanciou 2+2+1+1 jasne zvíťazil aj napriek tomu, že viacerí jeho súperi neboli na strelnici horší. Druhý skončil s odstupom 1:35 Peter Golian, ktorý predviedol najvyrovnanejšie výkony zo všetkých chlapcov, takže aj on si zaslúži svoju odmenu. Z hry o MS vypadol tretí Adam Koštial, ktorý dnes urobil veľa chýb a získal málo bodov. Na MSJaK sa predstavia GolianPetráňKolečár (ktorý tento víkend neštartoval, vyjazdil si to už minule) a Gregor. Ten mal šťastie, že urobil dva dobré výsledky, lebo aj dvakrát sklamal. Keďže sa hralo aj o EYOF pre ročníky 2001 a 2002, Gregora v Sarajeve doplní Koštial, Cesnek a Vološin.

K najväčšiemu šoku došlo u kadetiek. Zásluhou parádnej streľby 0+0+1+0 triumfovala Viktória Vozárová, ktorá bola v boji o MS až na jedenástej pozícii, teda medzi poslednými, ale táto stovka ju katapultovala až na prvé nepostupové miesto, vďaka čomu sa kvalifikovala na EYOF. V to možno ani nedúfala. O osem sekúnd zdolala Barboru Horniakovú, ktorá potvrdila dobrú bežeckú formu, no ušlo jej sedem terčov. Stále to nie je ono na strelnici a musí ešte na sebe makať ďalej. Tretia bola Janka Graňáková, teda ďalšie prekvapenie. Dobre strieľala. S minútovým odstupom prišli do cieľa oddielové kolegyne Ema Kapustová so Zuzanou Remeňovou. Mladučkej Eme už trošku akoby dochádzal dych, no veľmi dobre sa skoncentrovala na streľbu, Zuzka mala tie svoje občasné problémy, minula sedemkrát. Jej sestra Mária nenastúpila. V tejto kategórii dopadla kvalifikácia jasne a aj podľa očakávaní, teda na MS pocestujú sestry RemeňovéKapustová a Horniaková. Až na ôsmej pozícii skončila Júlia Machyniaková, ktorá má na konte už dvanásť medzinárodných štartov, no ďalší v tejto zime už nepridá. Nedarilo sa jej na trati ani strelnici. Na februárový EYOF by mali cestovať KapustováHorniakováHubačová a Vozárová.

Mladší dorastenci majú ešte so strelnicou problémy, najlepšiu kombináciu s behom predviedol Matej Vránsky. U dievčat prvý raz zdolala Pacerovú Barbara Skačanová. Dievčatá si ale so streľbou na päťdesiat metrov zatiaľ netykajú. Streľby boli slabšie.

Žena v kategórii 23-39 r. štartovala iba jedna – Eva Lehotská. Katarína Kaliská medzi staršími opäť jasne zdolala Marínu Tripšanskú. Domáci Norbert Gröne opäť zvládol elitnú kategóriu, kde už ale štartovali iba traja chlapi, a to je viac ako smutné. Pri neúčasti Palgutu mal jednoduchú cestu za triumfom u chlapov 40-49 Radovan Cienik. U najstarších to bolo pomerne tesné, tretí triumf v sezóne si pripísal Pavol HorniakEduard Kostelník ďalej ostáva s jedným.

Žiaci absolvovali rýchlostné preteky s päťsekundovým štartovým intervalom, takže to boli zaujímavé a vyrovnané kontaktné preteky, rozhodovala každá rana. Ak sa nemýlime, tak druhý triumf vo Viessmann pohári dosiahol brat sesterského dua Peter Fialka. O deväť sekúnd zdolal Bruna Melichera, dvanásť Martina Maťka a trinásť Adama Černáka. Víťaz prvých pretekov Mejtský skončil až piaty, takže vidíme, že títo chalani sú vyrovnaní. U prostredných opäť zvíťazil Sebastián Belicaj, a to rozdielom triedy. Na troch kilometroch dať druhému dve minúty, to sa inak nazvať nedá. Bolo to aj zásluhou dvoch núl. U najmladších žiakov bol opäť jasne najrýchlejší Kristián Kostelník. Keďže nestrieľajú, môžeme sa domnievať, že v tejto kategórii asi k prekvapeniam na prvej pozícii dochádzať nebude.

Kristína Makovínyová urobila cez víkend iba jednu chybu a aj preto premožiteľku nenašla. V nedeľu ju trochu potrápila Anna Donovalová, lebo bola čistá. Zaostala o necelých desať sekúnd. Aspoň Kristína vie, že nesmie zaspať na vavrínoch. Rovnakých desať sekúnd rozdielu fotobunka namerala aj medzi Ellou Demianovou a Leou Mišunovou na trojkilometrovej trati. Obe raz minuli. Zdá sa, že v tejto vekovej kategórii sú odskočené. Xénia Uhlierová vyhrala medzi 10 a 11-ročnými dievčatami, súperkám pomerne odkočila, lepšie jej išla korčuliarka technika ako klasická, ktorou tieto najmenšie deti súťažili deň predtým.

Teraz sa v Osrblí všetko sústredí na juniorské MS. Našich šestnásť reprezentantov tu zahajuje prípravu na šampionát už túto stredu. Ďalšie kolo Viessmann pohára sa bude konať víkend po šampionáte, teda 9. a 10. februára. Súťažiť ale budú iba detské kategórie.

Zdroj: Biatlon-Info.sk – mediálny partner SZ