NBC Osrblie

Biatlonový areál je súčasťou obce Osrblie, ležiacej medzi horami Slovenského rudohoria, neďaleko od kultúrneho, spoločenského a administratívneho centra Horehronia mesta Brezna a 20 km od vyhľadávaných turistických centier Nízkych Tatier – Juh.

Majiteľom areálu je Slovenský zväz biatlonu. Je to jediný biatlonový areál na Slovensku, kde je možné organizovať medzinárodné a národné súťaže v biatlone. Zabezpečujeme tu optimálne tréningové podmienky pre aktívnych športovcov, amatérov a širokú športovú verejnosť počas celého roku.

Biatlonový areál Osrblie bol zaradený v roku 2001 do Národného programu rozvoja športu a v súčasnosti patrí medzi areály s mimoriadnym prínosom pre obyvateľov Slovenska a pre rozvoj cestovného ruchu na Horehroní.

Národné biatlonové centrum Osrblie slúži na prípravu biatlonistov od žiackych kategórií až po reprezentačné družstvá. Celoročne sa v ňom uskutočňujú národné súťaže o Viessmann pohár a medzinárodné súťaže pod hlavičkou IBU (International Biathlon Union) v klasickom zimnom a tiež v letnom biatlone. Pravidelne sú to tiež Majstrovstvá Slovenska v biatlone, IBU cup (Svetový pohár – B kategórie). Okrem toho je dejiskom ďalších súťaží v biatlone (Stredoeurópsky pohár, Preteky olympijských nádejí, Svetová zimná univerziáda) a mnohých podujatí v letnom biatlone. V areáli NBC sa konajú aj iné ako biatlonové akcie, ako je zraz motorkárov, tréningy a súťaže v bežeckom lyžovaní, orientačný beh, športové dni rezortov a firiem, resp. rôzne propagačné a prezentačné podujatia, teambuildingy (napr. Viessmann deň).

História Areálu biatlonu Osrblie sa začala písať v roku 1981, kedy sa biatlon v jeho vtedajšej podobe presťahoval do Osrblia z „Nízkotatranského chráneného územia“ Táľov. Prvé preteky sa uskutočnili „na zelenej lúke“. Postupne sa areál začal budovať a meniť. Ako prvá bola vybudovaná strelnica, ktorá bola v ďalších rokoch niekoľkokrát prestavovaná. Najvýraznejšie úpravy areálu s najväčšími investíciami za veľmi výraznej podpory manažmentu Železiarní Podbrezová, boli zrealizované v rokoch 1995 a 1997 pred Majstrovstvami sveta v biatlone v roku 1997. V tom čase patril areál biatlonu v Osrblí k najlepším a najmodernejším svojho druhu na svete. Slovensko v ďalších rokoch napísalo podobne významnú kapitolu aj pri organizovaní Majstrovstiev sveta a Majstrovstiev Európy v letnom biatlone. Okrem toho sa nám podarilo v spolupráci s mestom Brezno a breznianskou samosprávou zorganizovať juniorské Majstrovstvá sveta a päť svetových pohárov v biatlone, pričom veľkou oporou v spolupráci nám bol aj Klub biatlonu Osrblie.

Popis areálu NBC Osrblie

Areál NBC Osrblie má rozlohu 5,2 ha. Nachádza sa v nadmorskej výške 600 až 670 m, pričom jeho hlavná časť – štadión so strelnicou, štartom, cieľom a trestným kolom sa nachádza v nadmorskej výške 600 m. Súčasťou areálu sú:

  • Štadión, na ktorom je umiestnená strelnica s 30-timi streleckými stanovišťami, s ochrannými valmi, okopom a bunkami pre obsluhu terčového zariadenia, priestor štartu a cieľa, trestné kolo a budova s technickým a sociálnym zázemím.
  • Bežecké trate (4 km okruh), so zahrievacím kolom, testovacími traťami a potrebnými premosteniami a tunelmi. Trate vedú po lúkach a zvážnici v lesoch so smrekovým porastom. Členitosť tratí je veľmi náročná.
  • Servisné kabíny – 14 starých servisných kabín so sociálnym zariadením a 20 novších servisných kabín vybudovaných v roku 2002, ktoré čiastočne spĺňajú technické požiadavky. Pri každej servisnej kabíne je šatňa pre pretekárov.
  • Spevnené plochy určené na výrobu snehu.
  • Parkoviská pre športovcov, výpravy a televízne štáby.
  • Viacúčelový stan, určený na občerstvenie pre divákov a ďalšie spoločenské aktivity.
  • Asfaltová dráha (v lete) v dĺžke cca 1,2 km.

Pre zobrazenie mapy areálu NBC Osrblie kliknite sem.

Uskutočnené biatlonové podujatia

Prvé preteky v biatlone sa v Osrblí uskutočnili v roku 1981 a už v roku 1984 po prvý raz Majstrovstvá ČSSR. V roku 1986 malo Osrblie svoju medzinárodnú premiéru. Ďalšie medzinárodné preteky v rámci bývalého socialistického tábora tu boli v rokoch 1987 a 1989. V roku 1991 mal v Osrblí premiéru Európsky pohár v biatlone, organizovaný Medzinárodnou biatlonovou úniou. Toto podujatie sa v Osrblí uskutočnilo aj v rokoch 1992, 1993 a 1995. V roku 1994 sa v Osrblí konali Majstrovstvá sveta v biatlone juniorov. Ako previerka pred „dospelými“ Majstrovstvami sveta v biatlone v roku 1997, sa v roku 1996 v Osrblí po prvý raz uskutočnilo podujatie Svetového pohára v biatlone. V decembri 2006 malo byť Osrblie usporiadateľom tohto vrcholného športového podujatia už po ôsmy raz, ale pre nedostatok snehu v Osrblí bol tento Svetový pohár preložený do slovinskej Pokljuky. Osrblie bolo tiež dejiskom biatlonových súťaží v rámci Svetovej Zimnej Univerziády v roku 1999 a 2015. Okrem zimných podujatí bolo Osrblie dejiskom medzinárodných podujatí v letnom biatlone na rôznych úrovniach, pričom sa tu dvakrát uskutočnili Majstrovstvá sveta v letnom biatlone.

Najvýznamnejšie medzníky v existencii areálu v chronologickom poradí

1981Okresné majstrovstvá v Sokolovských pretekoch brannej zdatnosti
1983Celoštátne klasifikačné preteky v Sokolovských pretekoch brannej zdatnosti (ČSFR)
1984Majstrovstvá ČSFR v Sokolovských pretekoch brannej zdatnosti
1986Medzinárodné preteky v biatlone
1991Európsky pohár v biatlone
1992Európsky pohár v biatlone
1993Európsky pohár v biatlone
1994Majstrovstvá sveta v biatlone juniorov
1995Európsky pohár v biatlone a prestavba biatlonového areálu
1996Svetový pohár v biatlone
1997Majstrovstvá sveta v biatlone
1998Svetový pohár v biatlone, Európsky pohár v biatlone, Majstrovstvá sveta v letnom biatlone
1999Svetová Zimná Univerziáda
2001Svetový pohár v biatlone
2002Svetový pohár v biatlone
2003Svetový pohár v biatlone
2004Majstrovstvá sveta v letnom biatlone
2005Svetový pohár v biatlone
2007IBU pohár v biatlone
2008IBU pohár v biatlone, IBU pohár v letnom biatlone a 2. prestavba biatlonového areálu
2009IBU pohár v biatlone
2010IBU pohár v letnom biatlone, Otvorené Majstrovstvá Európy v letnom biatlone
2011IBU pohár v biatlone, IBU pohár v letnom biatlone
2012Otvorené Majstrovstvá Európy v biatlone, IBU pohár v letnom biatlone, Otvorené Majstrovstvá Európy v letnom biatlone
2013IBU pohár v biatlone
2014IBU pohár v biatlone
2015Svetová Zimná Univerziáda, IBU pohár v biatlone
2016IBU pohár v biatlone
2017IBU pohár v biatlone, Majstrovstvá sveta v biatlone juniorov
2018IBU pohár v biatlone
2019Majstrovstvá Sveta Juniorov a Mládeže v Biatlone
20202x IBU pohár v biatlone (riadny termín a preložená udalosť z poľského Duszniki Zdroj kvôli nedostatku snehu)
2021IBU pohár v biatlone