Prezident zväzu predstavil víziu slovenského biatlonu 2030

  • pondelok 4 decembra, 2023
  • SZB

Slovenský zväz biatlonu stavil na budúcnosť. S pomocou osobností majú vyrásť noví lídri. Na tlačovej konferencii prezident zväzu Peter Vozár predstavil víziu slovenského biatlonu 2030. Môže to znieť prekvapujúco, ale posledné roky patria aj medzi najúspešnejšie v histórii slovenského biatlonu. Nikdy nevybojovali slovenskí reprezentanti toľko medailí na majstrovstvách sveta ako za posledné tri roky. 

Ema Kapustová, Henrieta Horvátová a Jakub Borguľa vybojovali na juniorských šampionátoch spolu šesť medailí. 

Veľkým prísľubom pre budúcnosť je dvojnásobný majster sveta Jakub Borguľa. Pred pár rokmi sa venoval tenisu, k biatlonu sa dostal relatívne neskôr. K tomuto športu ho inšpirovala aj olympijská víťazka Anastasia Kuzminová. 

Slovenský zväz biatlonu predstavil Víziu 2030. Jej cieľom je podpora a práca s mládežou, aby na olympijských hrách v roku 2030 Slovensko zastupovali plnohodnotné štafety medzi mužmi aj ženami a jedna z nich si vybojovala umiestnenie do 10. priečky. 

„Nie je to pokus o reštart slovenského biatlonu. Je to vízia pre dosiahnutie cieľov v roku 2030. My nepopierame generačnú zmenu, ktorú momentálne máme. Nastupujúca generácia v tejto sezóne nemôže atakovať najvyššie priečky. Ale robíme všetko pre to, aby v ďalších sezónach dosahovali výsledky možno na úrovni sestier Fialkových,“ vysvetlil prezident Slovenského zväzu biatlonu Peter Vozár. 

„Máme kvalitnú členskú základňu. Ročníku 2005, 2006 aj 2007 sú veľmi kvalitné. Vysoké ciele vychádzajú z reálnych predpokladov,“ vraví Daubnerová. 

Viacero talentov má podľa nej na to, aby v budúcnosti bojovalo o vysoké umiestnenia. 

„Čo na to potrebujeme? Dôležitá je infraštruktú, ktorú už v Osrblí budeme mať. Potrebujeme však, aby sa bývalí reprezentanti nevracali na trať, ale pomohli ako tréneri. Bola by som rada, ak by prišli Matej Kazár aj Nasťa Kuzminová v pozícii trénerov. Momentálne najviac potrebujeme personálne a finančné zabezpečenie.“ 

Zväz postupne zvyšuje sumu, ktorá ide na prípravu mládeže. Za tri roky táto suma vzrástla o 100-tisíc eur na 433-tisíc eur. 

V najbližšom období by chcel zväz obsadiť aj pozíciu šéftrénera, ktorý by zastrešoval trénerský tím. Podľa Vozára je to otázka financií a budú hľadať skôr odborníka zo slovenského prostredia. Vozár nechcel konkretizovať, kto by to mohol byť.

Biatlonisti sa momentálne pripravujú vo viacerých tréningových skupinách pod vedením trojice Lukáš Daubner, Martin Otčenáš a Peter Kazár. Fotogaléria