V Osrblí zažiarili Cisar a Bakkenová, Nórsko najúspešnejšou krajinou

MSJaK Osrblie 4. februára (Biatlon-Info.sk) Posledných osem dní sa zraky biatlonovej verejnosti upierali na Slovensko, kde prebiehal súboj najlepších juniorov a kadetov v boji o šestnásť zlatých medailí. Medzi juniormi žiaril Vebjörn Sörum, najlepšou juniorkou bola Jekaterina Bechová. Najviac cenných kovov získali Alex Cisar a Maren Bakkenová.

Slovenský areál v Osrblí v minulom týždni hostil najlepších biatlonistov v dvoch vekových kategóriách. Elitní juniori a kadeti z celého sveta k nám prišli pobiť sa o 16 titulov majstrov sveta. Najväčší počet z nich získali mladí Nóri a Nórky, štyri. Celkovo si mládežníci z tejto severskej krajiny domov odniesli až desať cenných kovov, stali sa tak najúspešnejším tímom. Obhajcovia tohto postavenia, Rusi, na Slovensku sklamali. Vlani v Otepää vybojovali až 15 medailí, osem zlatých. Teraz však ruské dievčatá nezískali ani jeden metál, chlapci len dva.

Zlaté medaily (© Ján Melicher pre Biatlon-Info.sk)

Sörum a Bakken hrdinami u juniorov

Medzi juniormi niektorí pretekári prekvapili, iní sklamali. Honor juniorského kráľa si na slovenskej pôde vybojoval Vebjörn Sörum. Rodák z Gjöviku svoju cestu za pomyselnou korunou nezačal najlepšie, na úvod hľadal svoju tvár. Jeho prvé vystúpenie skončilo veľkým sklamaním, na 49. miesto v individuále ho posunula najmä katastrofálna streľba. Sörum si ale vstúpil do svedomia a ďalšie dva štarty premenil v zisk dvoch zlatých medailí. Ako v šprinte, tak aj v stíhačke ho podržala strelecká časť, Vebjörn počas voľných dní očividne našiel stratenú pohodu na strelnici. Z tridsiatich terčov totiž nechal visieť len dva. Do role lídra nórskej reprezentácie bol pred šampionátom pasovaný Sivert Bakken. Hviezda IBU Cupu dlho hľadala spôsob, ktorý by jej priniesla metál, nakoniec ho našla až v poslednom víkende. Bakken získal dva bronzy.

V staršej vekovej kategórii sa dobrými výsledkami prezentovali aj ďalší pretekári. Martin Bourgeois z Francúzska zakaždým našiel recept, ako sa vysporiadať s náročnými podmienkami na trati. Raz ho jeho beh vyniesol na najvyšší stupienok, vo vytrvalostných pretekoch, raz mu priniesol striebro. Viac ako jeden cenný kov si zo šampionátu odniesli aj Said Chalili a Danilo Riethmüller. Chalili bol v tomto ohľade úspešnejší, na krku mu totiž zacinkalo zlato zo štafetových pretekov a striebro zo šprintu. Vďačiť za to mohol hlavne svojim rukám. Nemec Riethmüller do zbierky svojej krajiny prispel ziskom bronzu z individuálu, a podieľal sa aj na zisku striebra v štafetových pretekoch. Svoju chvíľku slávy zažil tiež Mikita Labastau z Bieloruska. Bolo z toho striebro.

Vebjörn Sörum s dvoma individuálnymi zlatými medailami (© Igor Stančík / SZB)

Prekvapivý kľúč k úspechu u kadetov

Medzi kadetmi hrali prím slovinskí biatlonisti. Jednotkou ich tímu bol Alex Cisar, ktorý chcel na Slovensku nadviazať na fantastické výsledky v juniorskom IBU Cupe. Cisar hlavný cieľ splnil, a to do bodky. Talentovaný Slovinec písal veľmi podobný príbeh ako Sörum medzi juniormi, a to v tom zmysle, že aj jeho na začiatku trápila muška. Vo vytrvalostných pretekoch mali kadeti výborné podmienky, no Alex v nich nezatvoril až tri terčíky. Facka, ktorú dostal, ho prebrala. V ďalšom priebehu šampionátu to bola práve strelecká časť, v ktorej Cisar dominoval. Ani v bežeckej časti neťahal za kratší koniec, ale našli sa v Osrblí aj rýchlejší bežci. V dobrom svetle sa ukázali aj ďalší dvaja Slovinci. Anton Vidmar a Lovro Pianko boli súčasťou striebornej štafety, posledné menovaný získal striebro aj v individuálnych pretekoch, konkrétne v šprinte.

Zlatého kadeta mali aj vo švajčiarskom tábore. Bol ním Niklas Hartweg, ktorý vystrelil v najdlhšej disciplíne. Hartwega bolo vidieť aj v ďalších dňoch, no v jeho prípade nastalo isté uspokojenie, a hlavne pokles streleckej formy, ktorá bola prekvapivo kľúčom k úspechu v tejto vekovej kategórii. Medzi kadetmi často o úspechu rozhoduje streľba, ale teraz to bolo inak. Len v jednom prípade sa stalo, že by horšia streľba vyniesla niekomu cenný kov. Tým šťastným bol Vetle Paulsen, ktorý v stíhačke urobil tri chyby, ale dokázal ich vymazať v bežeckej časti. Rémi BroutierTrym Gerhardsen a Jakub Kocian by v prípade horšej streľby mohli na medailu zabudnúť. Všetci traja na ceste za svojimi metálmi nechali visieť len jeden terč z dvadsiatich. Jednu nepresnosť urobil tiež Otto Invenius v rýchlostných pretekoch, bleskovému Fínovi sa preto ušiel len bronz. 

Pódium vytrvalostných pretekov kadetov (© Ján Melicher pre Biatlon-Info.sk)

Žukovú vystriedala Bechová

V Otepää len v jednom prípade dokázal niekto zastavil Kamilu Žukovú. Bola ňou Markéta Davidová, ktorá však tohtoročný juniorský šampionát vynechala. Poľská reprezentantka prišla do Osrblia obhajovať dve zlaté a jednu striebornú medailu. Veľký tlak však akoby Žukovej zväzoval ruky a nohy. Oproti vlaňajšku totiž slabšie strieľala, ale zradil ju aj jej beh. Domov ale neodišla s prázdnymi rukami, svetlý moment zažila v šprinte. Bolo z toho striebro. Na juniorskom tróne ju vystriedala Jekaterina Bechová, novopečená dvojnásobná majsterka sveta. Ukrajinka zažiarila na strelnici, v oboch prípadoch ju práve táto časť podržala. Bechová minula v posledných dvoch vystúpeniach len dva terčíky, čo bol spomedzi všetkých dievčat najlepší zápis na strelnici. K výbornému výkonu sa vedela vybičovať aj v bežeckej časti. Jekaterina sa stala najväčším prekvapením celého šampionátu.

Ani tretí najjagavejší kov medzi juniorkami nevyhrala pretekárka z tzv. biatlonovej veľmoci. Fanqi Mengová vypálila rybník favorizovanejším dievčatám v individuále, a to predovšetkým kvôli tomu, že dokázala využiť dobré podmienky na strelnici k štyrom nulám. Ostatné jej vystúpenia už také excelentné neboli, hlavne jej paľba sa zhoršila. V juniorskej kategórii inak žiarili najmä Nemky. Až tri medaily získala Hanna Kebingerová, vedúca pretekárka v juniorskom IBU Cupe. Dva metále vybojovali tiež Juliane Frühwirtová a Franziska Pfnürová. Dvakrát sa na stupne víťazov postavila aj Sophie Chauveauová, no len raz v individuálnych pretekoch, bronz získala v stíhačke. Francúzka juniorka však bez zlata nezostala,  ale vďačiť za to môže aj jej reprezentačným kolegyniam, ktoré ju podržali v štafetových pretekoch.

Fanqi Mengová zaskočila favorizované pretekárky (© Ján Melicher pre Biatlon-Info.sk)

Nikkinenová v tieni Bakkenovej

Tri kovy, dve zlaté, si domov do rodinnej zbierky odniesla Maren Bakkenová. Vychádzajúca hviezdička nórskeho biatlonu ukázala, že je dobrou pokračovateľkou najúspešnejšej biatlonovej školy. Maren pri svojej jazde za jediným individuálnym zlatom predviedla veľkú šou na strelnici, no ako to už v tejto vekovej kategórii chodí, aj ju poznačila nevyrovnanosť výkonov. Tak či tak sa stala biatlonovou princeznou, a do svojho tieňa schovala nielen ostatné talentované Nórky, ale aj všetky favorizovanejšie kadetky. Nórsky tábor dobre reprezentovali aj Marte Möllerová a Anne De Bescheová. Prvá menovaná okrem zlata zo štafety vybojovala ešte bronz v šprinte. De Bescheová mala len jeden kov, no dvakrát skončila na piatom mieste. Doplatila na horšiu bežeckú formu.

Na svetový šampionát prišla dobre pripravená aj Amy Basergaová. Švajčiarka ovládla stíhacie preteky, kde až tri položky dokázala vybieliť, a dobrú streľba ju posunula na druhé miesto tiež v rýchlostných pretekoch. Medzi kadetkami vedeli strelecky zažiariť ešte Ukaleq Slettermarková, ktorej nula zabezpečila zlato v individuále, a Tereza Voborníková, ktorá v Osrblí nezostrelila iba dva terče. Dve strieborné medaily boli jej odmenou za dobre odvedenú prácu na strelnici. Len jeden bronz si na konto pripísala Heidi Nikkinenová. Biatlonistka, ktorú doma prirovnávajú ku Kaise Mäkäräinenovejazda kvôli raketovému pohonu,  prišla na Slovensko so slabšou bežeckou formou, a nedarilo sa jej ani v streleckej časti. V deň, kedy svoju medailovú zbierku z juniorských šampionátov zveľadila o bronz, sa jej podarilo výborne zladiť bežeckú a streleckú časť. Zaostala však za svojim vlastným tieňom, a aj v tieňoch ostatných dievčat.

 MEDAILOVÁ BILANCIA MSJaK 2019

Zdroj: Biatlon-Info.sk – mediálny partner SZB