V najlepšej stíhačke našej histórie Fialková druhá, Kuzminová piata

HOCHFILZEN 15. decembra (Biatlon-Info.sk) Výborný úvod sezóny pre slovenské farby pokračoval aj v Hochfilzene a dnes mal možnosť vyvrcholiť ďalšími skvelými výsledkami našich pretekárok v stíhacích pretekoch, v ktorých mali výhodnú štartovú pozíciu.

Slovenky aj pohľadom čisto na ich výkony
 
Paulína Fialková odštartovala so stratou 44 sekúnd na siedmej pozícii. Nemala tesne pred sebou pretekárku, no Bielorusku Kryukovú dobehla rýchlo, takže sa snažila ísť s Chevalierovou aj Kuzminovou v pozíciách od šiesteho miesta. Úvodný okruh bol v jej podaní výborný, dostala iba desať sekúnd. Šla pekne v skupine. Na ležke si dala záležať, bola tam dlhšie ako v šprinte, ale hlavne bola presná a posunula sa na štvrtú pozíciu iba so 14-sekundovým mankom na vedúcu pretekárku. V druhom kole šla opäť výborne a držala sa najlepších dievčat. Zaľahla na strelecký stav číslo štyri a opäť predviedla čistú položku. Paráda! Posunula sa na druhé miesto s mankom iba troch sekúnd na Mäkäräinenovú. Fínku následne dobehla a celý tretí okruh šla s ňou. Trochu sme sa báli, aby ju Fínka neuštvala, lebo v tomto kole už zapla svoje motory. Paula ju ale dokonca v závere najdlhšieho kopca predbehla, akoby chcela ísť na strelecký stav číslo jeden. Tam aj stála a prišla prvá chyba v pretekoch hneď na úvod vľavo dole. Ostatné našťastie padli, tretí výstrel bol totálnou hranou, a keďže chybovali aj jej súperky, zo štadióna odchádzala na vedúcej pozícii s náskokom piatich sekúnd pred Hojniszovou a deväť pred Mäkäräinenovou. Fantázia. Vo štvrtom kole logicky nešla úplnú hranu. Nechala sa dobehnúť Fínkou. Opäť prvý terč nepadol, no ostatné áno a keďže sa nepomýlilila iba Hojniszová, bola druhá s mankom jedenástich sekúnd. No tesne za ňou už vybiehali Mäkäräinenová, Wiererová a Kuzminová. Bol to obrovský súboj v poslednom kole o triumf. Najviac síl mala lietajúca Fínka, Paulína ale perfektne zvládla súboj s Wiererovou, nehovoriac o tom s Hojsniszovou a finišovala druhá iba sekundu a pol za Mäkäräinenovou. Dovolíme si povedať, že to bol jej životný štart.
 
Anastasia Kuzminová sa na trať vyrútila po štartovom manku 50 sekúnd a rýchlo sa dostala k súperkám pred ňou. Na prvú streľbu dokonca priviedla skupinku od piatej pozície. To bol úvod ako hrom. Ukázalo sa to aj v bežeckej štatistike, kde bola druhá najrýchlejšia. Navyše predviedla položku za 27 sekúnd a keďže bola absolútne presná, posunula sa už na vynikajúcu tretiu pozíciu. Navyše, líderky neboli presné, a tak sa jej strata znížila na zanedbateľných dvanásť sekúnd. Užasný začiatok. A v druhom okruhu šla parádne, dokonca dobehla vedúcu Mäkäräinenovú. Zdalo sa, že už bude viesť, ale posledný terč jej prekazil plány, dala tam hranu na desať hodín. Škoda toho. Padla na piatu pozíciu, ale strácala iba 22 sekúnd. To v treťom kole mierne znižovala a posunula sa cez Hojniszovú na štvrtú priečku. Vyzeralo to až na posun do čela, ale posledný terč opäť ostal stáť, obrovská škoda týchto psychicky náročných chýb. Po absolvovaní trestného okruhu bola šiesta, no strácala iba hrateľných 17 sekúnd. A opäť to znížila pred poslednou streľbou na dvanásť. Tam prišla hneď chyba pri prvom výstrele a keďže vedela, že už musí riskovať, za 26 sekúnd ostatné terče zvládla. Vybiehala na piatej pozícii, no s medzerou na prvé štyri. Hoci sa v poslednom kole opäť snažila čo to šlo, superrýchle súperky už nezdolala. So stratou trinástich sekúnd obsadila piatu pozíciu. Na trati bola najrýchlejšia zo všetkých.
 
Ivona Fialková sa aj napriek pretrvávajúcim problémom vydala na trať, chcela si vylepčiť náladu po nevydarenom šprinte. Jej úvodný hendikep bol ale vysoký až 2:12, takže s tým sa nedalo veľa vymyslieť, snažila sa naháňať bodíky. V Úvodnom kole uzatvárala štartové pole, ale šla v skupine. Dostala dvadsať sekúnd. Aj jej sa podarilo vyčistiť prvých päť terčov a nasledoval posun na 46. pozíciu. Na body stále strácala šestnásť sekúnd. Stále teda ostávala v skupinke, to bolo dobré. Druhú položku už ale nezvládla ideálne, tretí a štvrtý terčík šli mimo, takže už bolo po bodovanom výsledku. Padla na 51. pozíciu. Tu to už bola sólojazda a strata 23 sekúnd v tomto kole. Prišli aj ďalšie dve chyby a ostávala v poslednej desiatke so stratou štyroch minút. V závere prišla ešte jedna chybička a bola z toho 53. pozícia. V poslednom kole predbehla dve pretekárky a do cieľa prišla na 51. mieste.
Podľa našej redakcie sme sledovali historicky najlepšie stíhacie preteky pre slovenské farby. Obe naše pretekárky hneď na začiatku využili chybičky súperiek a okamžite sa dostali do boja o víťazstvo. Paulína strieľala obe stojky z prvého stavu a boli to z jej strany ďalšie úžasné preteky. V oboch prípadoch začala chybou, ale absolútne ju to nerozhodilo a pridala k tomu ďalší profesorský výkon na trati, kde sa po mierne horšej štatistike zo šprintu vrátila medzi tie úplne najlepšie. Druhá pozícia je vyrovnaním jej doterajšieho maxima a v celkovom hodnotení SP končí aj druhé kolo SP na tretej pozícii. Fantázia.
 
Nasťa opakuje toto stredisko z vlaňajšej sezóny. Dnes sa už parádne do toho oprela na trati a v celom štartovom poli sa rýchlejšia pretekárka nenašla. To ju udržiavalo v hre o triumf, no prišli znova nešťastné posledné rany, ktoré ju na najvyšší stupienok nepustili. V závere už nedokázala dobehnúť súperky, no dané to bolo najmä tým, že ona štartovala s veľkým časovým hendikepom a musela stíhať najmä v prvej časti pretekov zatiaľ čo ostatné súperky sa šetrili. Paulína to mala možnosť urobiť v predposlednom kole. Aj v Nastinom prípade je posun vyššie výbornou správou. V celkovom poradí je už desiata.
Hochfilzen Kuzmina
 
Vyjadrenie Paulíny Fialkovej pre RTVS (2. miesto)
"Zo začiatku som sa cítila veľmi komfortne, lebo som mala výborne pripravené lyže, tak som sa na nich dosť vozila. Hlavne som si povedala, že musím zastrieľať ležky čisto, aby sa dalo pretekať vpredu a keď sa mi to podarilo, vtedy som začala naozaj tvrdo makať a už prichádzali aj chybičky na stojke. Neviem, či všetky, ale veľa dievčat dnes chybovalo, a mohla som sa v závere pobiť o pódium, takže som veľmi šťastná. Kaisa je bohovsky rýchla, takže na ňu ešte potrebujem pár rôčkov potrénovať. Čo a týka mojej hneď prvej chyby na stojkách, trénujem, aby ma to neznervóznilo už na začiatku. Keď sa trafia štyri ďalšie, ešte sa dá bojovať. Dnes to bolo ťažšie než v Pokljuke, záverečné kolo veľmi bolelo, ale som rada, že som Dorotheu ešte stihla "prefinišovať". Ale s Kaisou by som sa ešte chcela v nejakom finiši pobiť. Sústredila som sa na to, aby som urobila čo najmenej zbytočných pohybov a aby som šetrila každú energiu vo voľnom dni, a vidím, že sa mi to podarilo."
 
Vyjadrenie Anastasie Kuzminovej (5. miesto)
"Dnes to bolo výborné, rozbehla som to hneď na úvod, možno preto mi v závere trochu chýbali sily. Videla som v poslednom kole všetky dievčatá pred sebou, ale už som nedokázala zrýchliť. Streľba bola celkom slušná, ale stále mi tam ostáva jeden terč. Zodpovedný za to je asi vplyv emócií, tak som veľmi chcela, tak som náhlila, ale rany nepadli, pretože som vystrelila skôr, než som mala. Posun dopredu ma ale potešil. Dnes by šlo o víťazstvo, ak by jedna padla. V biatlone vždy môžeme hovoriť o jednej chybe. Dá sa na sto percent tvrdiť, že posun ide pomaličky dopredu, zlepšuje sa to."
 
Zdroj: Biatlon-Info.sk - mediálny partner SZB