Kluby získali motiváciu rozšíriť členskú základňu

Osrblie 27. júna (TASR) – Na sobotňajšom Valnom zhromaždení Slovenského zväzu biatlonu (VZ SZB) v Osrblí schválili delegáti viacero noviniek, ktoré zásadne zmenia činnosť biatlonového hnutia v krajine. Vyhlásil to po skončení rokovania prezident SZB Peter Vozár, pričom vyzdvihol najmä úpravu stanov, na základe ktorých by sa mohla rozšíriť v biatlonových kluboch mládežnícka základňa.

"Po novom dávame obrovskú moc a zároveň aj obrovskú motiváciu klubom, ktoré majú športovcov, pracujú s deťmi a mládežou. Ten kľúč v krátkosti znamená, že ak vznikne klub, ktorý bude mať čo len jedného mladého žiačika, automaticky bude mať aj delegáta na Valnom zhromaždení," prezradil Vozár, ktorý sa stal prezidentom SZB iba pred pol rokom a neteší ho aktuálne slabá členská základňa v oblasti aktívnych športovcov. K tomu ešte dodal: „Je našou prioritou číslo jeden, aby sme ju zvýšili. Dnes má biatlon žalostne málo športovcov, niečo len cez vyše 250. V tomto ukazovateli nás hravo predbiehajú aj oveľa menšie a menej významnejšie športy na Slovensku. Takže pokiaľ sa chceme v slovenskom biatlonovom hnutí pohnúť dopredu, musíme zvýšiť členskú základňu."


      Tento faktor si dobre uvedomuje aj významný predstaviteľ medzinárodnej biatlonovej únie IBU, člen jej exekutívy a delegát sobotňajšieho VZ SZB Ivor Lehoťan, ktorý pre TASR povedal: „Je dôležité, že sa prijali stanovy, ktoré dávajú väčšie zastúpenie delegátov na Valnom zhromaždení práve tým klubom, ktoré budú rozširovať svoju mládežnícku základňu. To je rozhodne dobrý krok správnym smerom. Potrebujeme mať síce kluby, ktoré majú rozhodcov, organizátorov, funkcionárov, ale musíme klásť dôraz aj na rozšírenie členskej základne, lebo 250 aktívnych biatlonistov na Slovenku je číslo, ktoré nie je lichotivé."


      Lehoťan zároveň predostrel aj predstavu ako by sa spomenuté nízke číslo mohlo navýšiť: „Musíme robiť nábory, do ktorých sa zapoja aj bývalí aktívni športovci. Vidím, že je medzi nimi záujem o túto činnosť. Na školách sa dá propagovať biatlon aj laserovými puškami. Nie je to síce budúcnosť svetového biatlonu, ale nábor sa dá týmto spôsobom dosiahnuť. Cez laserové pušky sa dá vybudovať deťom návyk, aby sa venovali následne vzduchovke a vo vyššom veku malokalibrovke. Je to jedna z ciest."


      Na VZ SZB v Osrblí prijali aj už dohodnutú spoluprácu s trojnásobnou olympijskou víťazkou v biatlone Anastasiou Kuzminovou a jej manželom, trénerom Danielom Kuzminom. Bližšie ju objasnil viceprezident SZB pre štátnu reprezentáciu Peter Kazár: "Prvou úrovňou tejto spolupráce je, že Nasťa Kuzminová s Danielom Kuzminom budú s nami chodiť na mládežnícke reprezentačné zrazy. Tam odovzdajú mladým biatlonistom svoje skúsenosti. Budúci týždeň ide do Nového Města na Moravě Daniel Kuzmin a potom príde do rakúskeho Obertilliachu aj Anastasia Kuzminová. Plánujú tu i workshopy. Stávajú sa ďalej garantmi Slovenského pohára v biatlone počas celých ôsmich kôl. Štyri večery vyčlenili na jednotlivé tematické cykly. Treťou úrovňou spolupráce je, že kluby budú mať možnosť prizvať Kuzminovcov na svoje tréningy v priebehu celého roka. Štvrtá úroveň je, že v rámci sponzorských aktivít a kontaktov sa pokúšajú Daniel s Anastasiou zabezpečiť mladým biatlonistom sústredenie v rakúskom stredisku Ramsau v októbri tohto roka."


      Vedenie SZB predstavilo delegátom VZ aj víziu najbližšej časti modernizácie Národného biatlonové centra (NBC) v Osrblí. "Robíme všetko pre to, aby budúci rok mohla stáť v Osrblí v našom NBC nová koliesková dráha s kompletnými novými rozvodmi zasnežovania. Malo by to slúžiť nielen na tréningy našich športovcov, ale aj pre organizáciu významných medzinárodných podujatí. To prvé, o ktoré sa chceme uchádzať, sú majstrovstvá sveta v letnom biatlone v roku 2023 resp. 2024," uviedol pre TASR prezident SZB Peter Vozár s tým, že kompletné dokončenie výstavby Národného biatlonového centra v Osrblí závisí od zásadnej podpory zo strany Vlády Slovenskej republiky.

Rozhovor reprezentačného trénera mládeže Petra Kazára: 

Reportáž TA3: 

https://www.ta3.com/clanok/1186562/slalomari-rozbiehaju-sezonu-biatlonisti-biju-na-poplach.html