Osrblie počas januárových ME zažije nečakaný návrat Anastasie Kuzminovej

Slovenský biatlon zažil na konci leta úspešné MS na kolieskových lyžiach a Osrblie je pevnou súčasťou mapy Medzinárodnej biatlonovej únie aj v tejto zime, keďže nás v našom stredisku čaká európsky šampionát od 24. do 28. januára 2024.

Pre domácich priaznivcov bude ešte atraktívnejší ako sa čakalo, pretože v utorok 10. októbra oznámila naša najlepšia biatlonistka histórie Anastasia Kuzminová svoj návrat do súťažného kolotoča. Stane sa tak práve na domácom šampionáte.

Trojnásobná olympíjska víťazka si dala vo svojom živote novú a nečakanú výzvu. Skúsi vo veku 39 rokov súperiť so svetom a ak sa jej ME vydaria, teda dostane sa do dobrej formy, nie je vylúčené, že vyskúša aj februárový svetový šampionát v Novom Meste na Morave, či možno by mohla skúsiť aj niektoré z podujatí Svetového pohára.

Na majstrovstvách Európy v Osrblí sa budú jazdiť vytrvalostnérýchlostnéstíhacie preteky a miešané štafety. Anastasia pravdepodobne nenastúpi na vytrvalostné, zvyšok programu absolvovať chce. Súťažiť bude celý náš A-tím. Lístky budú k dispozícii čoskoro. Fanúšikovia sa môžu vďaka podpore Banskobystrického samosprávneho kraja a Regiónu Horehronie opäť tešiť na atraktívnu fanzónu. Rovnako ako v lete budú živé prenosy na Športe RTVS.

„Biatlonoví priaznivci na Slovensku si nič lepšie nemohli priať. Budú si môcť pozrieť na domácich tratiach pretekať takú famóznu športovkyňu a profesionálku akou je Nasťa. Verím, že fanúšikovia prídu v hojnom počte. A aj pre našu novú mladú generáciu to bude veľká motiváciu, že sa postavia v rovnakej kombinéze spolu s takou legendou. Je to veľmi dobrá správa pre slovenský biatlon,“ povedal prezident Slovenského zväzu biatlonu Peter Vozár.

A čo na to samotná Nasťa„Nebolo to vôbec jednoduché rozhodnutie. No v tých posledných rokoch som sa cítila skôr ako sparing partnerka pre mladých, nie ich trénerka. Udržiavala som sa v dobrej kondícii, aby sa mladí mohli za mnou potiahnuť a už dlhšie sa v hlave objavovala tá myšlienka, či by som mohla mať na to a znova tak pripraviť svoje telo aj myseľ. Áno, mám za sebou viacero vydarených návratov do biatlonu, dosiahla som niekoľko medailí, no tento návrat bude naozaj náročný a iný. Jednak, že tá doba prestávky bola oveľa dlhšia ako predtým a je naozaj niečo úplne iné, ak chcete súťažiť s profíkmi v tejto dobe.“

„Viacero fanúšikov mi vravelo, že ‚Nasťa, veď ty tak dobre vyreráš, prečo sa nevrátiš‘ (smiech). No dobre vyzerať a trénovať na viac-menej amatérskej úrovni neznamená môcť súťažiť na svetovej úrovni. Bude to preto veľmi veľmi náročné, lebo chcela by som opäť fanúšikom priniesť radosť, nejaký výsledok, potiahnuť tím, nie, aby som ich sklamala.“ povedala trojnásobná olympijská víťazka. „Vôbec neviem odhadnúť, ako by som mohla na ME dopadnúť, vieme, že krajiny k tomu pristupujú rôzne, nie je jasná ani konkurencia, ktorá sa zíde, takže výsledkovo netuším, kde by som sa mohla pohybovať. Ale rozhodne nenastúpim, iba aby som zamávala fanúšikom. Pôjdem naplno. Možno v decembri budem múdrejšia podľa toho ako nám pôjde príprava,“ dodala.

Kuzminová sa opäť pripravuje pod taktovkou jej manžela Daniela, ktorý ju sprevádzal pri všetkých úspechoch. „Chcem sa poďakovať zväzu i štátnym inštitúciam za veľmi dobrú kolieskovú dráhu v Osrblí. Prístup a možnosti pre mládež sú aktuálne výborné. Osobitne chcem vyzdvihnúť prácu Mareka Matiaška a kolegov, ktorí sa denno-denne starajú o areál, ktorý sa dostal na špičkovú úroveň minimálne v porovnaní s centrálnou Európou. Tieto okolnosti veľmi podporili túto myšlienku. S týmto zázemím sa dá pomýšľať na návrat a myslím si, že všetko vyjde, ako vždy predtým (smiech),“ vravel v novom show roome Kuzminovcov v Banskej Bystrici Daniel Kuzmin.

„Áno, skvelé tréningové podmienky v Osrblí boli dôležité pri tomto rozhodnutí, pretože stále som matkou dvoch detí, ktoré chodia do školy a máme množstvo povinností. Budeme sa pripravovať tu a prípadné iné sústredenia budú len krátke. A nebudem zaprierať, že ma nefascinuje aj to, či sa mi podarí dobre vrátiť v tomto veku,“ doplnila Anastasia. „A chcem úprimne povedať, že aj po odchode sestier Fialkových verím nášmu biatlonu. Máme talenty, dobrú mládež. Chcem ju potiahnuť, lebo som pre mňu vzorom a viac to dokážem urobiť vo vnútri tímu než z vonku viac-menej ako fanúšik, ktorý drží palce. Mladým sa najlepšie radí priamo na trati, na strelnici z pozície pretekára. K trénerovi majú trochu iný vzťah.“

„Nasťa pred rokmi skončila s profesionálnym biatlonom vo Svetovom pohári a domáci fanúšikovia sa s ňou nemali možnosť rozlúčiť. Aj preto sme ju oslovili, či by sa nechcela pripraviť a zasúťažiť si na letných MS v Osrblí. Veľmi sme boli radi, že súhlasila, no podujatia IBU sú pod tvrdými antidopingovými pravidlami, kde musíte byť registrovaný ako športovec pol roka pred súťažou, čo sa už nestihlo sprocesovať, a tak sme to presmerovali na zimu,“ dodal prezident SZB Peter Vozár. „Áno, tu je dôležité povedať, že nebudeme môcť ísť nič pred ME, pretože Nastin návrat do antidopingového systému sme stihli veľmi tesne, iba pár dní pred šampionátom skončí lehota a tam už nie je IBU Cup, kde by si mohla zasúťažiť. Len Svetový pohár v Anterselve, na ktorý logicky nemá vyjazdenú kvótu,“ doplnil Daniel.

Anastasia Kuzminová má šesť medailí z troch olympiád, jedno zlato z MS a 14 triumfov vo SP. V najvyššej lige dosiahla 5 751 bodov, čo je však pri prepočte na súčasné bodovanie až 6 796 bodov. Je to dvakrát viac ako dosiahla druhá najlepšia Slovenka histórie Paulína Bátovská Fialková. Vo svojich posledných dvoch zimách bojovala o veľký krištáľový glóbus. V sezóne 17/18 jej chýbali tri body, o rok neskôr 35. Rozlúčila sa teda vo veľkom štýle na absolútnom vrchole. Teraz sa skúsi čiastočne vrátiť po štyroch sezónach pauzy.

Nasťa vo svojej kariére absolvovala iba jediný európsky šampionát ešte v roku 2009 v ruskej Ufe, kde sa stala šampiónkou v šprinte aj stíhačke. Treba však povedať, že tam vtedy štartovalo len 30 pretekárov, všetci do veku 26 rokov. Bolo to vzdialené stredisko a trochu iná éra v rámci globalizácie biatlonu.

Paradoxné je, že v domácom osrblianskom stredisku, kde odtrénovala obrovské množstvo hodín, nastúpila iba na dva medzinárodné štarty, a to v rámci IBU pohára v sezóne 10/11, keď pred MS v Chanty-Mansijsku zvolila radšej domáce preteky ako cestu do USA na dve kolá SP. Vo vytrvalostných pretekoch pre množstvo chýb skončila trinásta a potom v jej obľúbených rýchlostných tretia. Mala najrýchlejší bežecký čas.

V tomto veku bude najväčším otáznikom práve jej fyzická výkonnosť, hoci ak by ju nemala dobrú, určite by do toho s manželom Danielom nešli. Je zjavné, že tomuto projektu veria. Oproti všetkým ostatným súperkám bude mať na ME navyše veľký hendikep v skutočnosti, že to budú jej prvé štarty zimy. Aj preto bude rozumné využiť prípravu i na MS, kde by sa už mohla dostať do tempa.Fotogaléria