Kuzminovú a Kazára na ME doplní 11 o generáciu mladších biatlonistov

Slovenskú nomináciu na majstrovstvách Európy v Osrblí (24-28. januára 2024) tvorí trinásť športovcov. Dvaja sú veteránmi, ktorí prichádzajú tímu pomôcť. Anastasia Kuzminová a Matej Kazár budú v pozícii akýchsi hrajúcich kapitánov. Päť Slovákov patrí do elitnej seniorskej kategórie a až šesť ešte stále medzi juniorov.

Mária a Zuzana Remeňové s Júliu Machyniakovou absolvujú celý program. Ema Kapustová nastúpi iba na vytrvalostné preteky. V nich teda budeme mať štyri pretekárky, presne tie, ktoré jazdili Svetový pohár.

Anastasia Kuzminová bude štartovať v rýchlostných pretekoch (podľa výsledku na stíhacích) a pravdepodobne veľkej miešanej štafete 2+2. Iba rýchlostné preteky (prípadne stíhačku) absolvujú aj juniorky Sára Pacerová a Kristína Makovínyová. Nastúpime teda so šiestimi pretekárkami a bude to prvé porovnanie pre tieto juniorky s našim elitným tímom.

Doň sa nezmestila dorastenka Tamara Molentová, ktorá ostáva v pozícii náhradníčky a bude s tímom trénovať v dejisku. Nasadíme teda výkonnostne najsilnejší tím, ktorý vieme zložiť. Chýbať nebude nikto.

Z mužov nastúpia na kompletný program Tomáš Sklenárik a Damián Cesnek. To budú teda jediní dvaja naši, ktorí budú súťažiť vo vytrvalostných pretekoch. Na šprint ich doplní niečo ako kapitán tímu, 40-ročný veterán Matej Kazár, a priestor do kvóty šiestich dostanú traja juniori, a to Matej Badáň, Sebastián Ilavský a Šimon Adamov.

Pre posledných dvoch to bude debut medzi mužmi. Najmä na bežecký výkon Adamova budú všetci veľmi zvedaví. Náhradníkom bude dorastenec Martin Cienik. Tu už nemáme najsilnejší možný tím, keďže chýba Jakub Borguľa, ktorý sa na juniorské vrcholy pripravuje v Obertilliachu.

V nedeľňajších miešaných štafetách sa predbežne ráta so Zuzanou Remeňovou a Damiánom Cesnekom na single mix a pre veľký s Máriou Remeňovou, Nasťou Kuzminovou, Tomášom Sklenárikom a doplní ich ešte výkonnostne lepší pretekár zo šprintu. Nevýhodou je, že sa pôjdu pre nás v nevyhovujúcom poradí chlapi + ženy, keďže nám chýba ešte jeden elitný muž.

„Pre náš tím a najmä jeho pretekárov patriacich do elitnej kategórie, je to jeden z dvoch vrcholov sezóny, na ktorý sme sa pripravovali, tak veríme, že sa nám podarí dosiahnuť pekné výsledky. Máme stanovené vysoké ciele okolo 15-20. miesta u týchto pretekárov, no veríme, že sa nám podarí uspieť aj v miešaných štafetách. Uvidíme ako na tom bude aj Nasťa, na ktorú sa tešíme,“ vraví šéf nášho tímu Peter Kazár a dopĺňa: „Musíme si povedať, že na tomto šampionáte veľmi veľa závisí od konkurencie, ktorá býva často nevyspytateľná. Jasná je vždy až priamo po príchode tímov do dejiska. Teda, že ktorí pretekári sem prišli zo Svetového pohára. Každý je v nejakom zdravotnom stave pred MS a plány sa často menia. Aj preto je veľmi náročné odhadnúť, na čo by sme mohli siahať. Reálne sa o tom môžeme rozprávať až deň-dva pred samotnými ME.“Dokumenty k článku

19.01.2024 08:33 Tlačová správa 2 k ME v biatlone 2024 Stiahnuť / Tlačiť