V Osrblí vrcholia prípravy na európsky šampionát

Medzinárodná biatlonová únia 12 dní pred štartom Otvorených Majstrovstiev Európy 2024 potvrdila ako ich dejisko horehronské Národné biatlonové centrum. Zavíta k nám 34 krajín, viaceré v najsilnejšom zložení.

Šampionát sa bude konať od 24. do 28. januára. „Sme veľmi radi, že napriek extrémnemu teplu v predchádzajúcich mesiacoch, sa nám darí zasnežovať areál do takej miery, že budeme môcť organizovať toto veľké podujatie,“ vraví prezident Slovenského zväzu biatlonu Peter Vozár a dopĺňa: „Jedenásť diel pracuje na plný výkon, aby dokázali vyrobiť sneh o objeme zhruba 15-tisíc m3. Aktuálne ho ešte toľko nemáme, ale veríme, že ak sa predpovede počasia výrazne nepomýlia, podarí sa nám to stihnúť tak, aby sem ku koncu budúceho týždňa už mohli prichádzať jednotlivé tímy a trate boli pripravené.“

Pre majstrovstvá Európy je potrebné nachystať až štvorkilometrový okruh, teda najdlhší, ktorý sa v medzinárodnom biatlone jazdieva. IBU však s prihliadnutím na klimatické okolnosti organizátorom udelila výnimku, že ak by sa to nepodarilo, stačiť bude 3300-metrový okruh a muži vo vytrvalostných pretekoch odkrúžia šesť namiesto piatich kôl.

Na šampionát sa prihlásilo 34 tímov z piatich rôznych kontinentov. Okrem tých najtradičnejších nechýbajú ani exotickí pretekári z Austrálie, Brazílie, Mexika, Argentíny či Mongolska. Naopak, najsilnejší tím budú mať určite Nóri, ktorí dominujú najmä mužskému biatlonu. Napríklad Ukrajina zaregistrovala na podujatie celú svoju reprezentáciu zo Svetového pohára. Chýbať by nemal ani 21. muž poradia Svetového pohára Lotyš Andrejs Rastorgujevs.

Konečná slovenská nominácia bude známa v najbližších dňoch. Náš tím by mal nastúpiť v najsilnejšom zložení vrátane Anastasie Kuzminovej.Fotogaléria