V LETE SNEH? V OSRBLÍ TENTO ROK REALITA

V Národnom biatlonovom centre v Osrblí sa chystajú už teraz na nasledujúcu zimnú sezónu. Po vzore svetových biatlonových stredísk sa po prvýkrát pokúsia uskladniť sneh do nasledujúcej sezóny. Tento krok je skvelou správou nielen pre profesionálnych športovcov, ale aj pre amatérskych milovníkov bežkovania či biatlonu.

Vzhľadom na neustále meniace sa počasie a klimatické zmeny sa tzv. snežné depá stávajú štandardom resp. nevyhnutnosťou vo všetkých strediskách, ktoré organizujú svetové poháre. Snežné depo znamená, že sa technický sneh vyrobený počas chladných mesiacov zimnej sezóny „uskladní“ na ďalšiu sezónu tak, aby tá mohla začať čo najskôr aj za predpokladu nedostatku snehových zrážok alebo nevhodných teplôt na zasnežovanie.

„Aj napriek tomu, že sme vzhľadom na nadmorskú výšku v Osrblí nemali doposiaľ problém s organizáciou veľkých podujatí a vždy sa nám podarilo trate zasnežiť a kvalitne pripraviť, nebolo to vždy jednoduché. Preto sme po vzore iných biatlonových stredísk aj my tento rok po prvýkrát pripravili veľkú kopu snehu, ktorú sme zakryli štiepkou,“ informoval prezident Slovenského zväzu biatlonu Peter Vozár a dodal, že počas leta by strata mala predstavovať jednu tretinu z objemu snehu.  „Dve tretiny snehu by sme mali mat k dispozícii pre ďalšiu sezónu, čo by nám malo pokryť trať dlhú až jeden kilometer. Škoda, že bol február veľmi teplý, inak by sa nám podarilo nasnežiť ešte väčšiu kopu,“ uviedol Vozár. 

 „Má to význam najmä pre našich športovcov, aby mohli čo najskôr trénovať na snehu aj v domácich podmienkach,“ dodal Vozár.

Podľa informácií od správcu Národného biatlonového centra Mareka Matiaška sa vyrobilo cca 5500 až 6000m3 snehu, ktorý je na ploche 60x30m a stúpa do výšky 4m. 

 „Nakoľko sme tento rok potrebovali cca 12000m3 snehu na všetky trate a štadión a podľa predbežných odhadov budeme mať 30% straty, tak máme cca 1/3 snehu na budúci rok. Štiepka zakrývajúca sneh je v hrúbke okolo 50 cm, táto hrúbka sa zdá, podľa informácií od kolegov z Čiech, byť ideálna. Dovezený materiál, potrebný na zakrytie kopy, váži cca 220 ton, čo predstavuje približne 10 kamiónov,“ prezradil Marek Matiaško.

V Osrblí sa pri tejto príležitosti dbalo na prírodu a práve preto, že štiepka zanecháva menšiu uhlíkovú stopu, vyhrala pred polystyrénom, ktorý sa tak isto používa na tento účel.

Vďaka spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom aj mestom Brezno bol areál NBC Osrblie už druhý rok otvorený oficiálne aj pre verejnosť. Sezóna 2021/2022 trvala celkom 92 dní, od 26. decembra, kedy sa sprístupnila celá 3,3 km dlhá trať a ukončená bola 27. marca, kedy sa trate prestali upravovať.

https://www.facebook.com/nbcosrblie/


Fotogaléria