Národné biatlonové centrum v Osrblí opäť po roku privíta biatlonovú elitu

V Národnom biatlonovom centre v Osrblí vrcholia prípravy na 4. kolo IBU cupu, ktoré sa uskutoční od 5.1. do 8.1.2023. Na Horehroní sa stretnú biatlonisti z takmer štyridsiatich krajín sveta a po dvoch rokoch sa vrátia do Osrblia fanúšikovia.

Hoci boli samotné preteky začiatkom decembra v ohrození, správcovia Národného biatlonového centra využili každú príležitosť na výrobu snehu a areál je na preteky pripravený.

 „Aj napriek nepriaznivému počasiu, či ohrozeniu zasnežovania v súvislosti so zvýšenou cenou elektrickej energie sa nám podarilo pripraviť 2,5 km trať v kvalite, ktorú potrebujeme na usporiadanie IBU cupu.  Je to aj vďaka zásobe snehu, ktorú sme si uskladnili z predošlej sezóny a taktiež vďaka novým rozvodom zasnežovania, ktoré boli vybudované spolu s novou kolieskovou dráhou,“ povedal prezident zväzu Peter Vozár.

Návštevníci sa môžu tešiť na veľmi atraktívne disciplíny. Vo štvrtok 5. januára budú mať v Osrblí premiéru  superšprinty. V sobotu 7. januára prídu na rad klasické rýchlostné preteky, kde muži pobežia na 2,5 km okruhu. V nedeľu 8. januára program uzavrú miešané štafety, ktoré sa pobežia taktiež na skrátenej trati.

Zoznam účastníkov je v tejto dobe vzhľadom na chorobnosť mimoriadne vrtkavý, a tak je možné, že sa konečné zostavy budú meniť. Spomedzi známych mien, ktoré by mali zavítať do Osrblia, sa črtajú Nór Johannes Dale, Nemka Vanessa Hinzová, Talianka Federica Sanfilippová, Čech Adam Václavík, Ukrajinka Valentina Semerenková či poľská legenda Magdalena Gwizdońová.  Prihlásená je aj olympijská víťazka v behu na lyžiach Švédka Stina Nilssonová, ktorá v posledných rokoch presedlala na biatlon.