Biatlonisti sa dočkali novej kolieskovej dráhy v Osrblí

V Osrblí 15. septembra otvorili novú asfaltovú dráhu. Výrazne sa tým zlepšia podmienky pre letnú tréningovú prípravu športovcov a budúci rok v auguste sa na Slovensku budú konať Majstrovstvá sveta v letnom biatlone na kolieskových lyžiach.„Novú kolieskovú dráhu potrebovali biatlonisti ako soľ. Všetky plnohodnotné tréningy na kolieskových lyžiach so streľbou mohli  totiž posledné roky absolvovať len v zahraničí. Pôvodný asfaltový povrch bol v Osrblí už nevyhovujúci a na Slovensku neexistuje žiadny iný areál s dráhou aj strelnicou. Vybudovať novú profesionálnu dráhu bolo možné len vďaka podpore a dotácii z Ministerstva financií SR, za čo sme nesmierne vďační,“ uviedol prezident slovenského zväzu biatlonu Peter Vozár.

Otvorenie dráhy (© BB SK / SZB)

„V roku 2019 sa nám počas zimných Majstrovstiev sveta juniorov a kadetov v biatlone podarilo presvedčiť vtedajšieho pána premiéra o nevyhnutnosti vybudovania dráhy a aj vďaka silnej regionálnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, mesta Brezna a Železiarní Podbrezová, nám dotáciu vo výške 1 mil. eur ministerstvo pridelilo. Pôvodné plány na novú infraštruktúru  z uvedenej sumy boli väčšie, ale sme radi, že sa nám pri súčasnom vývoji cien podarilo vybudovať okruh v dĺžke 2,5 km., dobudovať rozvody pre zasnežovanie a osvetlenie,“ doplnil Peter Vozár.
Rekonštrukciu jestvujúcich a vybudovanie nových dráh zrealizovali špecialisti spoločnosti Skanska SK na ploche približne 19 tisíc m2. Biatlonový areál je teraz doplnený rozvodmi umelého zasnežovania a pripravenými rozvodmi verejného osvetlenia. Existujúca trať bola rozšírená, predlžená a má nový povrch, ktorý umožní jej celoročné využívanie. „Na nové aj rekonštruované úseky sme použili odolný asfaltobetónový kryt, popri trati sme položili takmer 2 000 metrov špeciálneho vysokotlakého potrubia, ktoré bude slúžiť na zasnežovanie,“ informoval Peter Ošvát, vedúci výrobného strediska spoločnosti Skanska SK.

Otvorenie dráhy (© BB SK / SZB)

Nová asfaltová dráha má význam nielen pre tréningy slovenskej biatlonovej reprezentácie a výchovu mladých športovcov, ale aj pre cestovný ruch a rozvoj regiónu. Bez novej kolieskovej dráhy by nebolo možné získať organizáciu prestížnych Majstrovstiev sveta v letnom biatlone na kolieskových lyžiach v roku 2023. Koncom augusta prevzali predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Jan Lunter spolu s prezidentkou Organizačného výboru Jaroslavou Laukovou pomyselnú organizátorskú štafetu z rúk starostu nemeckého Ruhpoldingu.
„Biatlon je jedným z najpopulárnejších  zimných športov v Európe a medzi areálmi uchádzajúcimi sa o Svetové poháre, IBU cupy a Majstrovstvá sveta je silná konkurencia. Pridelenie akéhokoľvek medzinárodného podujatia Osrbliu považujeme za veľký úspech a je pred nami veľká výzva aby sme naplnili očakávania IBU,“ uviedla Jaroslava Lauková, prezidentka Organizačného výboru Majstrovstiev sveta v letnom biatlone 2023 v Osrblí.

Otvorenie dráhy (© BB SK / SZB)

Podľa slov podpredsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondreja Luntera sú podujatia ako IBU Cup alebo Majstrovstvá sveta v letnom biatlone  významné pre región. Zúčastňuje sa na nich okolo 400 pretekárov z celého sveta a spolu s tímami vygenerujú v regióne Horehronie 3000-5000 prenocovaní. Ďalším prínosom pre región sú v prípade Majstrovstiev sveta aj televízne prenosy s vysokou sledovanosťou. “Verím, že silná regionálna spolupráca a vízia, spolu s podporou štátu pomôže vrátiť do Osrblia aj fenomén, akým je Svetový pohár alebo Majstrovstvá sveta v zimnom biatlone a Osrblie zostane na svetovej biatlonovej mape,“ dodal Ondrej Lunter.Slávnostného otvorenia dráhy v Osrblí sa zúčastnili aj štátny tajomník pre šport Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár a predseda správnej rady Fondu na podporu športu Ladislav Križan. V príhovore Ivan Husár poprial Osrbliu a Banskobystrickému samosprávnemu kraju veľa úspechov v biatlonovom športe vo vynovenom areáli. Areál má podľa neho veľký potenciál pre celoročné využívanie aj ďalšími športovcami, napríklad cyklistami. „Slovenskému zväzu biatlonu gratulujem k úspešnému dielu a ďakujem všetkým, ktorí sa pričinili o to aby tu tento areál vznikol a ďalej napredoval“ zaželal Ivan Husár.

Otvorenie dráhy (© BB SK / SZB)

K želaniam sa pripojili aj Nasťa Kuzminová a Paulína Bátovská Fialková, ktoré trať pokrstili pravým osrblianskym snehom zo snežného depa a zaželali nech nová dráha prispeje k čo najlepším športovým výsledkom našich športovcov.Nová asfaltová dráha v Národnom biatlonovom centre v Osrblí je zatiaľ k dispozícii len pre registrovaných športovcov. Verejnosť sa môže tešiť v zime na profesionálne upravované bežkárske trate a dráhu si môžu prísť vyskúšať na jar 2023.



Fotogaléria