Ženskú štafetu v Canmore ovládli nemecké biatlonistky, Slovenky neštartovali

Canmore 8. februára (Biatlon-Info.sk) Generálku pred nadchádzajúcim svetovým šampionátom najlepšie zvládli nemecké dievčatá. V mrazivom Canmore dokázali poraziť všetky ostatné tímy. Slovenky dnešné preteky vynechali, keďže do Kanady cestovali len Paulína Fialková a Anastasia Kuzminová.

Hodinu po mužoch absolvovali svoje predposledné štafetové preteky v sezóne aj ženy. Adeptky na víťazstvo sme mohli hľadať predovšetkým medzi krajinami Francúzska, Ruska, Nemecka a Nórska. Oba svoje klenoty poslali na trať tiež talianski tréneri, ale súčasťou ich tímu bola aj nenapraviteľná Nicole Grontierová, ktorá pochovala talianske ambície ako v Oberhofe tak aj v Ruhpoldingu. Tentokrát ale reprezentovala svoju krajinu na druhom úseku, nie treťom.
 
Najlepší vstup do pretekov mala Vittozziová, ktorá pokračovala vo výbornom výkone zo včera. Na strelnici pálila vo fantastickom tempe a najmä bez akýchkoľvek chýb. Dobre si v streleckej časti viedla aj Hinzová, jeden náhradný náboj v tak ťažkých podmienkach bol doslova sen. Na úvodnom úseku sa nestratili ani Chevalierová a Dunkleeová, kvalitné bežkyne, lenže obe biatlonistky sa dosť vytrápili na položkách. Vrásky na tvári im urobila najmä stojka a tri dobíjania. Šance svojich tímov ale nepotopili, rovnako ani Ojaová. Toto konštatovanie však neplatí o Vasnecovovej a Kalkenbergovej. Ruska utopila štafetu na jednom trestnom kole, Nórka dokonca na dvoch. 
 
Veľký otáznik visel nad výkonom Grontierovej, ktorá ak chcela štartovať na MS, musela konečne predviesť niečo zo svojho umenia. Na trati sa to Nicole podarilo, utekala akoby ju naháňali. Talianka nezlyhala ani na strelnici, len jedno dobíjanie jej upevnilo vedúcu priečku. Úplne totožný výkon na strelnici podali tiež Braisazová a Tomingasová. To Hildebrandová musela opravovať až tri chyby, ale keďže bola na druhom úseku najlepšou bežkyňou, nemusela to až príliš ľutovať. V polovici pretekov už len jedna reprezentácia mala čistý štít. Bolo ňou Bulharsko. Stojanová totiž nadviazala na výkon svojej kolegyne, vybielila ležku a aj stojku. Nulu v ľahu zaznamenala aj Tandrevoldová, na stojke raz dobíjala.
 
Treťou členkou talianskej štafety bola Wiererová. Dorothea mala dnes čo naprávať, veď včera sa jej nie úplne podarili preteky po streleckej stránke. Vedúca žena Svetového pohára si v štafete nie celkom napravila chuť. Opäť jej to zaškrípalo na stojke, kde musela dvakrát dobíjať. Za ňou sa ako besná nehnala Margita, ale Herrmannová. Denise na trati letela ako víchor, len sa za ňou prášilo. Na strelnici jej to tak dobre nešlo. Dokopy musela použiť tri náhradné náboje. O jednu opravu naviac musela urobiť Bescondová. Top forma v Kanade zdobí Eckhoffovú. Nórka posunula svoj tím už na štvrté miesto, dobíjala len raz. Ostatné celky boli v tomto okamihu už bez šance.
 
Už na odovzdávke boli Nemky v čele. Dahlmeierová mala ale minimálny náskok, a rozhodla sa to zmeniť už na trati. Laura ušla svojej rivalke takmer okamžite a už v úvodnom kole jej nadelila viac ako 20 sekúnd. Rýchlejšie tempo si vyžiadalo svoju daň. Nemka v ľahu musela dvakrát opravovať. Zima ale zväzovala ruky aj ostatným ženám. Dva náhradné náboje použila tiež Sanfilippová, tri Simonová. Zaváhanie Francúzky dokonale využila Röiselandová, ktorá ako jediná z úplného čela dokázala zostreliť ležku bez mihnutia brvou.
 
Súboj o víťazstvo bol svojim spôsobom rozhodnutý. Dahlmeierová v predposlednom kole nezošliapla nohu z plynu, zas sa nožničky medzi ňou a druhou Sanfilippovou o niečo roztvorili. Na záverečnej položke Laura síce dopustila drámu, musela ísť na jedno trestné kolo, no o výhru neprišla. Bitku nervov totálne neustála Talianka, aj ona musela do trestného kola. Najlepšie sa vysporiadala s podmienkami Simonová, ktorá v stoji dobíjala len raz. Ponúknutú šancu využila ešte Röiselandová. Nórka tiež nepálila bezhlavo, strieľala dlho ale opravovať musela len dvakrát.
 
Na záverečnom okruhu už Nemecko nikto nemohol zosadiť z prvého miesta. Laura Dahlmeierová dokonca mohla spomaliť a začať šetriť sily, jej náskok po poslednej položke bol luxusný. Štvrté štafetové preteky tak vyhrala štvrtá reprezentácia. Nemky totiž v úvodných troch edíciách nedokázali zvíťaziť. Dnes im to svedčilo na strelnici, ale silu ukázali najmä v bežeckej časti. Nielen Laura, ale tiež Denise Herrmannová a Vanessa Hinzová boli na svojich úsekoch úplne najrýchlejšie.
 
Druhé miesto nakoniec vybojovali nórske dievčatá. Marte Olsbu Röiselandová v poslednom kole nielenže doskočila k Julii Simonovej, ale okolo nej aj prefrndžala ako parník. Nórky tak po katastrofálnom vstupe môžu druhé miesto považovať za veľké víťazstvo. Ako jediné bez trestného kola, na stupni víťazov, absolvovali preteky Francúzky. Bohužiaľ, všetky štyri členky bronzového výberu strácali drahocenné sekundy v bežeckej časti.
 
Smutné budú v cieli Talianky. Dnes im to nepokazila Grontierová, ale Wiererová a Sanfilippová. Štvrté miesto po úvodnej polovici budú horkým sklamaním. Veľmi dobré preteky naopak majú za sebou Švajčiarky. Piata pozícia je zatiaľ ich najlepším výsledkom v tejto sezóne. Až za nimi skončili Rakúšanky a Češky.
 
Zdroj: Biatlon-Info.sk - mediálny partner SZB