Sörum po šprinte vyhral aj stíhačku, zo Slovákov najlepší 17. Ottinger

MSJaK Osrblie 3. februára (Biatlon-Info.sk) Svetový šampionát vrcholí stíhacími pretekmi. Kvôli televíznym spoločnostiam boli juniorské kategórie preložené na skorší čas, a tak už o 11:00 štartovali juniori. Pred ebou mali náročných 12,5 km. Viacerí ale kvôli odcestovaniu do Canmore nenastúpili. Víťazstvo zo šprintu obhájil Vjebörn Sörum.

Záverečný deň na svetovom šampionáte juniorov na slovenskej pôde patril stíhacím pretekom. Najlepšiu východiskovú pozíciu si včera vyjazdil Sörum. Nór v úvodnom kole navýšil svoj náskok takmer o desať sekúnd, mohol si dovoliť na úvodnej ležke raz zaváhať. Sorum minul hneď prvý výstrel, ďalšie štyri zostrelil. Rovnako jedno trestné kolo však absolvovali aj Chalili a Bakken. Prvú čistú položku zaznamenal až Tsymbal, po ňom sa to podarilo ešte Grotianovi a Riethmuellerovi. Výrazný posun smerom hore zažil tiež Bourgeois, aj on zostrelil všetkých päť terčíkov.

Na druhom kole Sörum trošku spomalil, ale medzera medzi ním a Tsymbalom sa skoro vôbec nezmenšila. Ukrajinec stiahol len dve sekundy. Nór pomalším tempom dosiahol to, že druhú ležku dokázal vybieliť. Bezchybný stále bol aj Tsymbal, a nulu konečne zaznamenal tiež Bakken. Medzi neomylnými zostali ešte GrotianBourgeois aInvenius. Ďalšiu hrúbku na druhej streľbe v ľahu spáchal Chalili, prvýkrát sa míli tiež Riethmueller a Hollandt.

Prvú polovicu pretekov zvládol Sörum na výbornú. Ani v treťom kole si Nór v úplnom čele nemohol nikým pomôcť, stále vpredu krúžil osamotene. Sörum úvodnú stojku absolvoval s jednou chybou. Na jedno trestné kolo išiel tiež BakkenTsymbal tretiu položku nezvládol, doslova na nej vyhorel. Tri chyby ho pripravili o medailu. Vo fantastickej streleckej šou pokračoval Bourgeois, Francúz stále nechyboval. Konečne čistú položku zaznamenal tiež Chalili. Aj ostatným biatlonistom sa v stoji darilo. Riethmueller odčinil chybu z druhej ležky, rovnako Grotian a Ranta

Naháňačka Bakkena a Söruma pokračovala aj v predposlednom kole, no zapojil sa do nej aj Bourgeois. Prvý menovaný sa v druhej polovici pretekov prezentoval výborným behom, Francúz bol však rýchlejší. Sörum vedel, že len v prípade čistej streľby môže vyhrať, a podarilo sa. Päť terčíkov zostrelil aj Bourgeois, Bakken raz minul. Sivert tak otvoril dvere k bronzu pre ostatných. Jeho ponuku využil len Chalili, ktorý sa v stoji ani raz nemýlil.

Súboj najlepších na stojke (© Igor Stančík / SZB)

Vjebörn Sörum opustil strelnicu s minimálnym náskokom, ktorý sa snažil udržať do cieľa. Nór počas celého priebehu stíhačky bežecky strácal, ale v záverečnom kole to naplno rozbalil. Nenechal si zobrať druhé zlato. Sörum sa tak stal najúspešnejším juniorom na svetovom šampionáte. Z Osrblia si domov odnáša dve zlaté medaily, obe z individuálnych pretekov, čo sa nepodarilo žiadnemu inému juinorovi.

Fantastické strelecké predstavenie vo svojom poslednom vystúpení predviedol Martin Bourgeois. Ani jeden terčík mu nezostal visieť, výborný výkon ukázal tiež v bežeckej časti. V cieli vybojoval striebornú medailu, posunul sa tak o 13 priečok. Veľmi tesný súboj zviedli o bronz Sivert Bakken a Said Chalili. Po poslednej položke mal lepšiu východiskovú pozíciu Rus, no Nór sa zaťal a nakoniec svojho súpera nielenže dobehol, ale aj predbehol. Chalili tak vo svojom poslednom štarte na šampionáte nezískal metál.

Ottinger sa posunul o deväť miest, Sklenárika vyviedol z koncentrácie pád

Slováci dnes verili pretekárom. Sklenárik chcel ukázať, že vie lepšie bežať ako v šprinte a znova sa trafiť. Ottinger s Lepeňom sú dobrými strelcami, takže im štvorpoložkové preteky mali sedieť.

Tomáš Sklenárik vyštartoval s číslom 19 a mankom minúty a pol. Vytvoril skupinu od sedemnástej pozície. Šlo sa mu dobre. No na konci prvého kola šli štyria pretekári pri sebe a keď vchádzali na most, Tomáš spadol rovno na zbraň. Veľmi ho to zdržalo, stratil tam pätnásť sekúnd a doudieral sa. Padol až k 26. pozícii. A prišla aj ležka, kde mal všetky rany vpravo. Tri padli, dve veľmi tesne na hranách nie. Ďalšie zdržanie teda nasledovalo v trestnom kole a vychádzal do druhého kola až na 32. pozícii s mankom 2:13. V druhom kole sa to snažil dohnať a stratil iba šestnásť sekúnd. Posunul sa o dve pozície a vybielil druhú ležku. Dostal pokyn cvaknúť dva doľava a hneď to šlo. Posunul sa na 23. pozíciu a strata takmer nenarástla. V treťom kole šiel znova dobre v skupinke a vedel sa aj vyviezť. No prišla zbabraná prvá stojka, kde nechal až tri terče a bolo po výsledku. Spadol na 36. pozíciu s mankom 3:16. Aj v predposlednom okruhu stratil iba 17 sekúnd, ale pridal ešte jednu minelu. Do posledného kola šiel na 34. pozícii. Znova bol rýchly, za najrýchlejším zaostal iba o štrnásť sekúnd a predbehol dvoch pretekárov. Konečným rezultátom bolo 32. miesto (+3:38). Mal šancu na výborný výsledok, no zrazil ho pád, ktorý ho trochu vykoľajil a prišlo šesť chýb.

Tomáš Sklenárik na strelnici (© Igor Stančík / SZB)

Lukáš Ottinger s číslom 26 štartoval v tesnom závese za veľkou skupinou od sedemnástej pozície. No situácia sa vyvinula tak, že v prvom kole stratil túto partiu a šiel iba s jedným súperom. Škoda, pretože sa mohol parádne vyviesť. No nechcel to prepáliť. Aj tak v prvom kole zaostal iba o trinásť sekúnd. Minul hneď prvú ranu na dve hodiny. Tiež mal výstrely vpravo ako Tomáš. No našťastie štyri mu padli. Ostal na 23. pozícii s mankom 1:42. V druhom kole šiel opäť pekne a zaostal o sedemnásť sekúnd. No cvakanie nepomohlo a opäť minul, tentokrát až dve rany. To ho veľmi zabrzdilo a klesol na 29. pozíciu s mankom dve a pol minúty. Tam ostal aj v treťom kole, no v nohách cítil tie trestné kolá. No na stojky sa výborne skoncentroval. Prvú odpálil za 22 sekúnd bez chyby a posunul sa na dvadsiatu pozícu. Znížil aj stratu na prvého. To ho veľmi posilnilo a v dobrej skupine nakúpil vo štvrtom okruhu iba 14 sekúnd v 14. bežáku. To bolo výborné. Rovnako ako druhá stojka, kde sa tiež nepomýlil. Opäť mu trvala iba svetových 23 sekúnd. Posunul sa na štrnástu pozíciu s mankom len niečo vyše dvoch minút. To bola paráda. No za ním šli traja veľmi rýchli pretekári a nedokázal ich udržať za sebou. Dvaja ho predbehli mimo zrak divákov a tretí na cieľovej páske. Škoda, no aj sedemnásta pozícia (+2:05) je pre neho splneným cieľom a najlepším chlapčenským výsledkom na tomto podujatí. Dnes bol opäť konkurencieschopný na trati, kde na 12,5-kilometrovej trati zaostal za Štvrteckým iba o 1:36.

Lukáš Ottinger na trati (© Igor Stančík / SZB)

V závere štartovej listiny sme mali Mateja Lepeňa. Za ním šli štyria pretekári, takže určite sa chcel pred nimi udržať. Posledné miesto by bolo nevďačné. Bolo zjavné, že na trati stále zaostáva, no v prvom kole to nebolo tragických 33 sekúnd. No aj on strieľal prvú položku vpravo a dve rany mu nepadli, jedna na jednu hodinu, druhá na päť. To znamenalo veľký zásek v trestnom kole a posledná 57. pozícia. V druhom kole sa mu logicky nešlo dobre, bol sám a na konci. No po úprave mieridiel už druhú ležku vyčistil ako to on vie. Posunul sa na 54. pozíciu síce s veľkým mankom 4:31, ale už boli traja borci za ním. Pred príchodom na prvú stojku dokonca predbehol Švéda, teda na Matejove pomery to bola vec nevídaná. Bohužiaľ, prišli dve chyby na tretej položke. To ho znova zosunulo dozadu, na 55. miesto so stratou už päť a pol minúty. Vo štvrtom kole zaostal o 41 sekúnd, ale boli aj horší. Keď sa mu podarilo záverečnú stojku vyčistiť za 23 sekúnd, posunul sa na 51. pozíciu. Traja pretekári ho videli pred sebou, ale odolal im a v cieľovej rovinke sa objavil na 51. pozícii so stratou 6:23. Dnes sa mu na trati šlo najlepšie, mal 50. bežák s hrateľným mankom 2:41. Bol to jeho najlepší štart na šampionáte.

Matej Lepeň na trati (© Igor Stančík / SZB)

Zo slovenského pohľadu sme sledovali dobré aj zlé preteky. Lukáš znova ukázal, že sa zlepšuje preteky od pretekov a postupne mu nerástla forma iba v priebehu sezóny, ale aj samotných MS. Na stojkách bol suverénny, no ležky mu dnes robili menšie problémy. Škoda toho, ak by mal o jednu chybu menej, mohol to byť vyniakjúci výsledok. No aj 17. miesto je veľmi pekné a je prísľubom pred ME. Pre Tomáša to boli smolné preteky. Veril si na výborný výsledok, no pád ho veľmi zdržal a možno aj mierne vychýlil mieridlá. Ťažko povedať. Šesť chýb bolo príliš. No predpoklad bol, že sa mu pôjde dobre na trati. Aj s pádom mal 27. bežák.

Vyjadrenie Lukáša Ottingera (17. miesto)

„Po prvej ležke som cvakal, ale druhá ležka mi nesadla. Stojkami som to dotiahol, tak paráda. Škoda posledného kola, bolo ťažké udržať chalanov, snažil som sa, ale posledné kolo mi ušlo. Bežecky som sa optimálne cítil, nebolo to zlé ani vynikajúce, tak akurát. Publikum bolo super. Chyby boli asi polohou, možno som ich strhal. Svoj vlastný cieľ som si dal, chcel som ísť do Top 10, ale nebolo jednoduché posunúť sa až z 26. miesta. Takže som spokojný. Na trati sa svetu dá konkurovať, hoci je stred sezóny, dá sa to ešte vylepšiť. Na ME je mojím cieľom jednoznačne Top 10.“

Vyjadrenie Tomáša Sklenárika (32. miesto)

„Šli sme štyria pokope a ako sa šlo tam na most, tak som spadol, to bolo celé zle. Padol som rovno na pušku, tak som po prvej streľbe musel cvakať. So súpermi sa dalo bežať, ale nie veľmi po šiestich trestných kolách. Boli to smolné preteky.“

Vyjadrenie Mateja Lepeňa (51. miesto)

„Posun tam je, škoda tých štyroch na ležke, mal som to posunuté celé vpravo. To zamrzí. Konečne som bežal celkom dobre, aj na trati som sa dobre cítil, taký živší, tak to postupne odbúdalo. Na nástrele celkom silno svietilo slnko, to to mohlo posunúť, ale neviem presne prečo. Každým dňom sa šlo lepšie, dnes sa mi šlo najlepšie. Včera som sa dostal do stíhačky, dnes som si to chcel užiť. Jedno kolo sme sa so Švédom naťahovali, trochu som mu aj ušiel, takže škoda, že som šiel sám, mohlo to byť zaujímavejšie. Uvidíme, ako dopadne ešte nominácia na ME, ale každopádne chcem zlepšiť výsledky, čo som tu dosiahol.“ 

Zdroj: Biatlon-Info.sk – mediálny partner SZB