Paulína Fialková štvrtá na úvod sezóny vo vytrvalostných pretekoch v Pokljuke

POKLJUKA 6. decembra (SITA) – Prvé individuálne preteky novej biatlonovej sezóny takmer priniesli Slovensku prvé pódiové umiestnenie.

Dvadsaťšesťročná Breznianka Paulína Fialková obsadila skvelé 4. miesto vo štvrtkových vytrvalostných pretekoch na 15 km v rámci 1. kola Svetového pohára 2018/2019 v slovinskej Pokljuke. Pre zverenku Anny Murínovej a Martina Bajčičáka je to druhý najlepší individuálny výsledok v kariére. Druhá bola v pretekoch s hromadným štartom 25. marca 2018 na záver uplynulej sezóny v ruskom Ťumeni. Vo štvrtok v Pokljuke s dvoma chybami na strelnici zaostala za víťazkou o 19,5 sekundy. Paradoxne vyznieva fakt, že sestry Fialkové v Pokljuke pôvodne ani nemali štartovať, keďže dostali trest od disciplinárnej komisie Slovenského zväzu biatlonu pre nezhody týkajúce sa nepodpísania reprezentačnej zmluvy. Situácia sa vyriešila doslova v hodine dvanástej aj vďaka zásahu mediačnému stretnutiu oboch zainteresovaných strán na pôde Slovenského olympijského výboru.

Nečakanou víťazkou sa po bezchybnej streľbe stala Julia Džimová. Dvadsaťosemročná Ukrajinka si vybojovala premiérové víťazstvo v pretekoch SP. Na druhom mieste sa s odstupom 5,9 s umiestnila rovnako šokujúco Poľka Monika Hojniszová. Tretia priečka patrila ďalšiemu prekvapeniu – Markéte Davidovej z Česka.

Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová sa umiestnila na 25. priečke. V pretekoch zaznamenala tri chybné výstrely. Ivona Fialková s dvoma chybami skončila na 27. mieste. Terézie Poliakovej v cieli patrila 76. priečka. „Moje prvé preteky v novej sezóne. Bála som sa trochu, ale nevyzeralo to až tak zle. Zabojovala som, ako sa dalo. Podmienky boli náročné, strelnica nebola dokonalá, ale podarilo sa mi ´hecnúť´ na trati.. Potrebujem sa však zlepšiť v streľbe. Škoda, že som netrafila poslednú ranu na ´stojke´. Nebežali sa trestné kolá, čo je dobrá správa, Bežecky som začínala rovnomerne, hľadala som správne tempo, vo štvrtom a piatom kole som sa snažila už zabojovať, nešlo sa mi komfortne. Do Pokljuky často chodím na sústredenia, je to ako môj druhý domov, som veľmi rada, že práve tu štartuje nová sezóna. Budem sa snažiť, aby moje výsledky gradovali,“ skonštatovala Kuzminová v rozhovore pre RTVS.
Vo piatok pokračuje úvodné kolo nového ročníka SP 2018/2019 v biatlone šprintom mužov na 10 km.
Svetový pohár 2018/2019 v biatlone – 1. kolo – Pokljuka (Slovin.) – štvrtok – výsledky:
Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1.Julia Džimová (Ukr.) 43:06,6 min (0), 2. Monika Hojniszová (Poľ.) +5,9 s (1), 3. Markéta Davidová (ČR) +16,5 (1), 4. Paulína Fialková (SR) +19,5 (2), 5. Baiba Bendiková (Lot.) +20,8 (0), 6. Lisa Vittozziová (Tal.) +27,1 (1), … 25. Anastasia Kuzminová +1:48,1 (3), … 27. Ivona Fialková +2:05,4 (2), … 76. Terézia Poliaková (všetky SR) +5:53,1 (3)

Poradie vo Svetovom pohári (po 1 z 26 pretekov): 1. Julia Džimová 60 bodov, 2. Monika Hojniszová 54, 3. Markéta Davidová 48, 4. Paulína Fialková 43, 5. Baiba Bendiková 40, 6. Lisa Vittozziová 38, … 25. Anastasia Kuzminová 16, … 27. Ivona Fialková 14Hodnotenie vytrvalostných pretekov ov SP (po 1 z 2 pretekov): 1. Julia Džimová 60 bodov, 2. Monika Hojniszová 54, 3. Markéta Davidová 48, 4. Paulína Fialková 43, 5. Baiba Bendiková 40, 6. Lisa Vittozziová 38, … 25. Anastasia Kuzminová 16, … 27. Ivona Fialková 14Poradie v Pohári národov (po 3 z 23 pretekov): 1. Ukrajina 706 bodov, 2. Francúzsko 701, 3. Nórsko 690, … 15. Slovensko 468