Prvý šprint mladým Slovákom absolútne nevyšiel, na body nedosiahli

IBU Cup Martell V. Martello 14. marca (Biatlon-Info.sk) Program IBU Cupu ukončilo ôsme kolo, ktoré otvorili rýchlostné preteky. Medzi mužmi štartovali traja Slováci, medzi ženami sme mali dve želiezka. U chlapov predviedol suverénny výkon Johannes Dale a Nóri dokonca obsadili prvé štyri miesta.

Na úvod ôsmeho kola sa v najlepšom svetle prezentovali nórski muži. Úvodné rýchlostné preteky ovládol Johannes Dale, a to aj napriek tomu, že mu uletel jeden vrabec. Ostatné rany však už nemali túlavé nohy a našli ten správny cieľ. Dale ale víťazstvo vyťažil hlavne z toho, že na trati súperov totálne odrovnal. Nikto mu v bežeckej časti nedokázal odporovať, ani len na chvíľku. Zaslúžene tak získal tretí vavrín v sezóne, a prvý od prvého kola v Ridnaun.
 
Na druhom mieste dnes skončil ďalší Nór. Endre Strömsheim na rozdiel od víťaza dokázal vybieliť obe položky, lenže Endre doplatil na svoju slabinu, na beh. Šprint mu tak jasne ukázal, na čom musí do budúcnosti popracovať. Podobné problémy nemal ďalší vychádzajúci talent z Nórska. Tretí Aleksander Fjeld Andersen tiež patrí ešte medzi juniorov, no jeho beh už teraz dokáže konkurovať aj dospelým mužom, síce zatiaľ iba na úrovni kontinentálneho poháru. Andersen si preto mohol dovoliť urobiť jednu chybu. Aby toho nebolo málo, aj štvrté miesto vybojoval Nór. Bol ním Frederik Gjesbakk.
 
Naši ponúknutú šancu na body nevyužili, zle strieľali, Bartko asi aj spadol

V tejto sezóne naši pretekári vynechali až štyri kolá IBU pohára, pretože nemáme dostatok pretekárov. V závere sezóny sa ešte preto tím z ME juniorov rýchlo presunul do Martellu, kde je však nadmorská výška 1700 m.n.m. a po dlhej ceste autami z Nórska do Álp Slováci ledva prepletali nohami. Oproti Nórom, ktorí si tu urobili desaťdňové sústredenie pred štartom, to bolo akoby z inej planéty, a to sa aj ukázalo.
 
Šimon Bartko by si určite pred sezónou nepripustil, že by v týchto dňoch nebol na svetovom šampionáte v Östersunde, no sezóna sa pre neho nevyvinula dobre a končí ju v Martelli. Nemal za sebou cestu z Nórska, takže si mohol veriť. No dnes to bolo veľké trápenie. V prvom okruhu síce stratil iba devätnásť sekúnd a dalo sa s tým pracovať, no na ležke minul tri terče a bolo po všetkom. Vzhľadom na to, že ho tu čakajú ešte ďalšie štarty, druhé kolo už zjavne nešiel naplno, dostal až 45 sekúnd. Inou variantou by bolo, že spadol, pretože má ďaleko na viac ako 45. bežák. Na stojke strávil až 78 sekúnd a počítač mal problém s jeho ranami, možno mal nejaké problémy so zbraňou po tom možnom páde. Každopádne siwidata ukazovala pri jeho mene ďalšie dve chyby a so všetkým zdržaním mal až trojminútovú stratu. Ani v závere už o nič nešlo a dostal tam ešte 43 sekúnd. Klasifikovali ho na 43. pozícii (+3:34).
 
Matejovi Balogovi nevyšli MS ani ME, ale v IBU pohároch je už zabehaný a v tejto trochu nižšej konkurencii mal super šancu na prvé body. Stačilo dokonca urobiť aj tri chyby. V prvom kole zaostal o 31 sekúnd. Nebolo to ideálne, ale hrateľné. Prvý terč minul, ale ďalšie štyri padli, tak ho po úvodnej streľbe klasifikovali na 31. pozícii s mankom 66 sekúnd. V druhom kole svoj výkon zlepšil, znova dostal 32 sekúnd, ale už rozdiely boli veľké, bol aj výrazne rýchlejší ako Šimon. Pokojne sa mohol pobiť o Top 30, no nezvládol stojku. Síce ju odstrieľal v dobrom tempe, no až tri rany poslal mimo. To znamenalo nabratie výraznej straty až na hranicu 2:40. Napriek tomu bol na 42. pozícii a žila šanca na body. No aj jeho poriadne zabrzdila nadmorská výška a v treťom kole nabral na Daleho až 1:15. Konečným rezultátom bolo 45. miesto (+3:40).
 
Namiesto dvojice Sklenárik - Ottinger dostal možnosť predĺžiť si sezónu o rok starší Matej Lepeň, ktorý sa z Nórska presunul letecky, a tak sa až toľko neutrápil v aute. Aj on mal jedinečnú možnosť siahať na body od ktorých bol v tejto sezóne mimoriadne vzdialený. No jeho bežecký hendikep bol citeľný od prvých metrov a v prvom kole dostal 48 sekúnd. Nasledovala dobrá položka, ale posledné dve rany nechal stáť, škoda. Mohol sa dostať na body, ale ostal až okolo 50. pozície, kde sa už potom motal celý čas. V druhom kole už nakúpil vyše minúty a na stojke ešte prišla jedna chyba. Strácal už tri minúty a v poslednm kole pridal ešte minútu a pol. Klasifikovali ho až na 50. pozícii (+4:24) zo 61 pretekárov.
 
Dnešné preteky našim chalanom vôbec nevyšli. Bartko dobre vie, že v tejto konkurencii pokojne má na Top 20, Baloga na Top 30, no vôbec im to nevyšlo. Šancu na nápravu budú mať v sobotu. Navyše, mali by sa iste dostať aj do novej disciplíny - masového štartu so 60-timi štartujúcimi. Vyzerá to ale tak, že nikto sa nedostane do lukratívnejšiej prvej štartovej skupiny.

U žien boli stupne víťazov pestrofarebnejšie. Tou úplne najlepšou bola už skúsená Oľga Abramovová z Ukrajiny, ktorá na strelnici pálila ako o život. Všetky terče dokázala trafiť, čo bol sľubný základ k tomu, aby zvíťazila. Dôležité však bolo, že aj jej nohy mali dnes lepší deň a poslúchali ju až do posledných metrov. Nakoniec sa mohla potešiť vôbec z prvého víťazstva v klasickom biatlone, pretože tie predchádzajúce tri dosiahla v letnej edícii. 
 
Veľmi dobrý bežecký deň má za sebou tiež druhá Kristina Rezcovová. Ruská pretekárka bežala akoby jej tréneri sľúbili nové lyže. Nebola úplne najrýchlejšou ženou v šprinte, ale na svoj vek sa s bežeckou časťou popasovala viac ako solídne. Mohla si preto dovoliť minúť jeden terč, a aj tak vybojovala druhú pozíciu. Tretia skončila reprezentantka zo severu Európy, zo Švédska. Johanna Skottheimová bola jednou z tých žien, ktorá vybielila obe položky, lenže ju dnes príliš nezdobil dobrý beh. Na trati nakúpila celú minútu.
 
Slovenky výrazne cítili únavu z dlhej cesty, nedarilo sa im na strelnici ani trati
 
Aj naše dievčatá mali pri zníženej konkurencii šancu na bodovaný výsledok, no ako sme spomínali vyššie, za sebou majú veľmi náročný presun z Nórska v aute, a to na ich výkonoch zanechalo výrazné stopy. Rovnako treba hovoriť o nadmorskej výške, na ktorú sa nemali kedy pripraviť.
 
Veronika Machyniaková naberala veľkú stratu už v prvom kole. Za ňou bolo iba päť súperiek. Stratila 43 sekúnd. Nepodarilo sa jej to napraviť ani streľbou. Na ležke minula dvakrát a po 300 metroch v trestnom okruhu bola na 40. pozícii. V druhom kole sa bežecky tradične trochu posunula a dúfala v dobrú stojku. Vyzeralo to tak, prvé tri terče padli, ale zostávajúce dva nie a bolo vymaľované. S bilanciou 2+2 bola na 44. pozícii a na nej ostala aj po príchode do cieľa. Konečná strata 3:48.
 
Aneta Smerčiaková si tiež sezónu predĺžila a chcela hlavne zbierať skúsenosti ako sa preteká takto vyššie a mohla zažiť to náročné dýchanie na strelnici. Podľa toho to aj vyzeralo. Na trati bola na tom horšie ako kamarátka z reprezentácie. V prvom kole boli iba dve pretekárky horšie. Stratila 54 sekúnd. Po dvoch presnýcýh ležkových ranách prišli tri chyby a už bolo zrejmé, že sa prekvapenie konať nebude. Stále za ňou ostávali iba Maďarka so Srbkou. V druhom kole to bol podobný výkon, no na strelnici to dopadlo ešte horšie. Prvé štyri rany netrafila. Spolu sedem chýb ju zosunuli na predposledné 51. miesto, z ktorého sa ešte v poslednom kole dostala na 50. pozíciu (+6:05). Žiaľ, na Anete je už cítiť veľká únava z cestovania aj sezóny, neudýchala to a keďže je tu už málo exotických pretekárok, jej slabší výsledok je o to viac viditeľný.

Zdroj: Biatlon-Info.sk - mediálny partner SZB