Európska biatlonová elita opäť v Osrblí

Už začiatkom nového roka sa v Národnom biatlonom centre (NBC) v Osrblí opäť stretne biatlonová elita, ktorá na Slovensku absolvuje až dve kolá európskeho pohára tzv. IBU Cupu. Biatlonisti z 42 krajín si zmerajú sily spolu v 5 ženských a 5 mužských pretekoch.

Dve kolá, a to konkrétne 4. a 5. kolo Európskeho pohára v biatlone sa uskutočnia od 4. – 9.1. a 10.- 15.1. 2022. V poradí 4. kolo sa podľa plánu malo konať v susednom Poľsku, no pre problémy medzi organizátormi bolo Poliakom toto kolo odobraté. Na záskok sa úspešne prihlásilo spoľahlivé a mnohými podujatiami overené Brezno – Osrblie.
Počas víkendu 8. a 9. januára sa biatlonisti predvedú v rýchlostných pretekoch. Po dvoch dňoch voľna, v stredu 12. januára vybehnú na trať vo vytrvalostných pretekov, ktoré v piatok 14. januára vystrieda šprint a IBU Cup Brezno – Osrblie ukončia stíhacie preteky v sobotu 15. januára.

V Osrblí privítajú aj zvučné mená svetového biatlonu ako napríklad dvojnásobnú medailistku z olympijských hier, Vitu Semerenko, sestry Gasparinové zo Švajčiarska, Seana Doherty z USA. Viaceré tímy posielajú do Osrblia svoje tímy zo Svetového pohára, napr. Poľsko, Rumunsko alebo Kórea. Syn slávneho Rica Grossa, Marco, tiež zavíta do destinácie, kde jeho otec vyhral v minulosti Svetový pohár.

Slovensko vkladá nádeje najmä do Tomáša Hasilu, Tomáša Sklenárika a Henriety Horváthovej, ktorí sa predstavia v Osrblí počas prvého víkendu. Taktiež dostanú šancu mladšie nádeje Slovenska, sestry Machyniakové a Remeňové.

„Som rada, že môžem pretekať na domácich tratiach, na týchto tratiach som vyrastala, dobre ich poznám a veľmi dobre sa mi na nich preteká. Budem sa snažiť o čo najlepší výsledok“, prezradila Henrieta Horváthová.

Ďalšia slovenská biatlonová nádej Tomáš Sklenárik: „Teší ma, že môžem pretekať tu v domácom prostredí a dúfam v čo najlepšie výsledky celého tímu. Verím, že sa na slovenských tratiach ukážeme.“

Vzhľadom na celosvetovú pandemickú situáciu obe kolá IBU Cupu neminú prísne bezpečnostné opatrenia a aj tento rok bude podujatie žiaľ bez divákov.
„Divácka kulisa bude športovcom veľmi chýbať, ale veríme, že nám fanúšikovia zostanú verní z pohodlia domova. Prostredníctvom sociálnych sietí Inastagram a Facebook (nbcosrblie) sa budeme snažiť divákom v maximálnej možnej miere preniesť atmosféru, informácie aj výsledky. Aktuálne dianie ako aj jednotlivé výkony budú podrobne zhodnotené aj na stránke www.slovenskybiatlon.sk. Celý online priebeh jednotlivých pretekov môžu fanúšikovia sledovať tiež cez datacentrum na stránke biathlonresults.com. uviedla Jaroslava Lauková, prezidentka organizačného výboru IBU Cup Brezno-Osrblie.

„Areál Národného biatlonového centra v Osrblí je pripravený na organizáciu pretekov medzinárodného významu a spĺňa všetky potrebné štandardy. Priestory štadiónu a trate sú aj napriek výraznému otepleniu a viacerých daždivých dní kvalitne vysnežené technickým snehom. Generálkou tratí boli preteky Viesmannovho pohára koncom decembra, momentálne oteplenie nás určite neteší, ale veríme, že s príchodom ochladenia zostane kvalita tratí na požadovanej úrovni“ uviedol Peter Vozár, prezident SZB.
„Areál NBC bude vzhľadom na epidemiologické opatrenia a organizáciu pretekov pre verejnosť uzavretý od 4.1.2022 do 15.1.2022 a o bezproblémový priebeh pretekov sa bude starať SBS služba. Veríme, že toto obmedzenie bude návštevníkmi rešpektované a po skončení podujatia sa opäť tešíme na priaznivcov nášho areálu z radov verejnosti“ dodala Jaroslava Lauková.

„Organizácia takto významných medzinárodných športových podujatí je počas pandémie oveľa ťažšia a preto si o to viac ceníme pomoc našich partnerov, Banskobystrického samosprávneho kraja, Železiarní Podbrezová, mesta Brezna, spoločnosti ESG, Multiplex DX, Agel SK a ďalšie, “ ocenil vernosť a podporu Peter Vozár zo Slovenského zväzu biatlonu.Fotogaléria