Tlačové správy SITA a.s.

OLYMPIJSKÉ: V Györi postup rýchlostných kanoistov SR, atléta Havlíka aj tenistu Kaťucha

GYÖR 26. júla (SITA / SOV) - Všetci šiesti mladí reprezentanti Slovenska v rýchlostnej kanoistike postúpili v utorok z rozjázd do semifinále na XIV. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v maďarskom Győri. Darilo sa aj tenistom, potešil tiež atlét Marek Havlík, ktorý sa prebojoval do finále behu na 400 m v chlapčenskej kategórii.

Všetci kajakári ako aj kanoisti sa vo väčšine kategórií umiestnili v prvej osmičke a postúpili do semifinále. Dvojica kajakárov Martin Hvojník a Richard Németh dosiahla v disciplíne K2 na 500 m druhý najlepší čas spomedzi 16 tímov - 1:39,54. To vzbudzuje nádej aj na medailové umiestnenie. "Chlapci podali dobrý výkon. Umiestnenie v prvej osmičke je zabezpečené. Už v stredu dopoludnia budeme vedieť, či bude ďalším pokračovaním A-finále, teda umiestnenie v prvej štvorke, kde pôjde o medailu, alebo to bude B-finále, teda piate až ôsme miesto,“ uviedol tréner kajakárov, úspešný olympionik Róbert Erban, na webe olympic.sk.

Richard Németh bodoval aj v samostatnej jazde v kategórii K1 500 m a časom 1:50,68 postúpil tiež do semifinále. Rovnako nesklamala ani kanoistka Karolína Seregiová, ktorá v rovnakej dievčenskej kategórii dosiahla čas 2:08,85 a tiež bude v semifinále. O výrazný úspech sa postarala kanoistka Lucia Valová, ktorá v dievčenskej kategórii C1 na 500 m dosiahla v rozjazdách najlepší čas zo všetkých 16 dievčat - 2:25.02. "Lucia mala výborný čas, ale súperky, najmä Ruska a Maďarka môžu ešte prekvapiť, pretože nešli svoje maximum. Lucia však rozhodne má na to, aby získala medailu,“ zhodnotil výkon svojej zverenkyne tréner Marián Ostrčil, niekdajší úspešný olympijský reprezentant. Darilo sa aj kanoistovi Eduardovi Strýčkovi, ktorý uspel v kategórii C2 mix spolu s Luciou Valovou. nebudú chýbať v stredajšom semifinále.

V 1. kole dvojhry v tenise, ktoré pre zlé počasie presunuli na utorok, zdolal Lukáš Palovič v dvoch setoch Nemca Lennarta Kleeberga 6:3 a 6:2. RovnakoRomana Čišovská zvíťazila s prehľadom nad Češkou Klárou Novákovou 6:0 a 6:3. Jakub Kaťuch si poradil už v 2. kole s Rusom Alibekom Kachmazovom v troch setoch 7:5, 5:7 a 6:4 a postúpil už do 3. kola.

O radosť v slovenskom tábore sa postaral aj šprintér Martin Havlík, ktorý postúpil do finále v behu na 400 m ( 51,90). V druhý deň plaveckých súťaží sa predstavili Slováci v štyroch individuálnych štartoch a jednom štafetovom. "Najviac nás mrzí 18. redukované miesto Martinky Cibulkovej v disciplíne 100 m voľný spôsob. Výkonom 58,82 len tesne zostala za postupom do semifinále. Zároveň to bol najhodnotnejší výkon spomedzi našich plavcov z druhého dňa. V stredu ráno pokračujeme v plnom nasadení," uviedol vedúci tréner Karel Procházka.

Mladí športovci zo Slovenska reprezentovali aj v cyklistickej časovke na 10 km. Z dievčat bola najlepšia Radka Paulechová na 45. mieste spomedzi 71 cyklistiek (16:51.38 min), len o 3 sekundy neskôr dorazila do cieľa Simona Záhorcová. Z chlapcov mal najlepší čas Andrej Zelina (14:27,79 min, 56. miesto spomedzi 97 cyklistov).

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.