Tlačové správy SITA a.s.

BIATLON: Abramovová si u CAS vymohla spätné zrušenie dištancu

LAUSANNE 20. apríla (SITA) - Ukrajinská biatlonistka Oľga Abramovová si u Športového arbitrážneho súdu (CAS) vo švajčiarskom Lausanne vymohla spätné zrušenie dištancu na jeden rok za porušenie antidopingových pravidiel. Suspendáciu si už "odsedela" k 3. februáru 2017, teraz aspoň formálne očistila svoje meno. Dvadsaťosemročná Abramovová však nepochodila s požiadavkou na priznanie výsledkov z obdobia od 10. januára 2016 do 3. februára 2016. Informácie priniesol web InsideTheGames.biz.

Ukrajinke našli meldónium vo vzorke, ktorú poskytla na kontrolu 10. januára 2016 na Svetovom pohári v nemeckom Ruhpoldingu. Predmetná látka pribudla na zoznam zakázaných substancií k 1. januáru 2016 v skupine hormónov a metabolických modulátorov. Abramovová pri vyšetrovaní uviedla, že látku známu aj pod komerčným názvom Mildronate užívala na lekársky predpis a vysadila ju tri týždne pred tým, ako zákaz vstúpil do platnosti. Napriek tomu pretrvala v jej organizme vo väčšom množstve, než dodatočne stanovili ako prípustné.

Svetová dopingová agentúra (WADA) vo vykonávacej smernici z 11. apríla 2016 určila hladinu lieku do 1 mikrogramu nevrátane vo vzorke odobratej pred 1. marcom za akceptovateľnú. V júni zmenila prípustnú hladinu až pod 5 mikrogramov, pripomenul portál InsideTheGames.biz. Abramovovej však namerali 7,3 mikrogramu, čo sa nedá posudzovať ako možné vysadenie do začiatku kalendárneho roka 2016, konkretizovala Medzinárodná biatlonová únia (IBU), keď pretekárku vlani v novembri potrestala (po preventívnej suspendácii a disciplinárnom konaní).

http://www.insidethegames.biz/articles/1049414/cas-cancel-one-year-doping-ban-given-to-abramova-as-appeal-partially-upheld

 
© 2017, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.