Tlačové správy SITA a.s.

BIATLON-ZOH: Martin Fourcade obhájil zlato v stíhačke

PJONGČANG 12. februára (SITA) - Francúzsky biatlonista Martin Fourcade zvíťazil v pondelňajších stíhacích pretekoch na 12,5 km na zimných olympijských hrách v Pjongčangu v Kórejskej republike. Obhájil zlato v tejto disciplíne zo Soči 2014 a napravil si chuť po sklamaní v podobe ôsmeho miesta v nedeľňajšom šprinte na 10 km. Nečakaný nemecký hrdina rýchlostných pretekov Arnd Peiffer sa tentoraz musel uspokojiť s ôsmou priečkou, po troch zaváhaniach na strelnici mu chýbalo 1:14,1 min.

Striebro senzačne získal štrnásty z ouvertúry, Švéd Sebastian Samuelsson, ktorý mal manko rovných 12 sekúnd. V tejto sezóne bol severan vo Svetovom pohári najlepšie 23. v šprinte v decembri vo francúzskom Annecy-Le Grand Bornand aj v januári v stíhačke v nemeckom Oberhofe. Jeho celkovým individuálnym maximom dosiaľ bola 13. priečka v rýchlostných pretekoch v českom Novom Meste na Morave v súťažnom ročníku 2016/2017. Stupne s mankom 15,1 s doplnil Nemec Benedikt Doll, šiesty zo šprintu. Medailisti nesklopili po jednom terčíku.

Zo slovenskej dvojice napokon lepší bol 27. Martin Otčenáš, ktorý sa napriek trom trestným okruhom, všetkým po nevydarenej prvej "ležke", vyšvihol z 52. pozície, chýbalo mu 3:30,8 min. Matej Kazár aj vinou piatich zaváhaní na palebnej čiare obsadil 31. miesto, nenadviazal na 22. post z nedele, mal odstup 3:50,7.

"Včera som to v rýchlostných pretekoch zbabral, dnes som sa snažil moje umiestnenie zlepšiť. Posun o 25 miest? Aspoň, že posun dopredu, už som sa veľmi nemal kam prepadnúť. V streľbe to dnes bolo čiastočné zlyhanie, pri prvej ´stojke´to nebolo ľahké, čakal som dlho na prvú ranu. Som rád, že aspoň posledná ´stojka´ mi vyšla. Sledoval som dnes aj Nasťu Kuzminovú, snažil som sa však sústrediť na seba," uviedol Otčenáš pre RTVS. "Striebro Nasti Kuzminovej bolo veľkou motiváciou aj pre mužskú súťaž a moje dnešné stíhacie preteky. Na strelnici sa točil vietor, pri ´stojke´ som musel čakať päť či desať sekúnd. S piatimi trestnými okruhmi byť okolo 30. miesta, pohodička," pridal svoje hodnotenie Matej Kazár.

Dvadsaťdeväťročný dobyvateľ ostatných šiestich veľkých glóbusov za celkový triumf vo SP Martin Fourcade sa raduje zo svojho tretieho zlata pod piatimi kruhmi. Pred štyrmi rokmi sa okrem stíhačky presadil aj vo vytrvalostných pretekoch. Popri tom má na olympijskom konte striebra z mass-štartu vo Vancouveri 2010 aj Soči 2014.

"Bolo ťažké vyrovnať sa s tým včerajškom, lebo na šprint som nastupoval s pocitom, že som v príprave urobil všetko úplne správne. Výsledok pre mňa bol nepochopiteľný a sklamanie veľké. Nemohol som však zotrvať v nejakom negatívnom rozpoložení. Vedel som, že mám schopnosti na nápravu. Som extrémne šťastný, že som tú nedeľu nechal za sebou," povedal M. Fourcade vo vysielaní France Télévision, zdieľal to web denníka L´Équipe.

"Som veľmi spokojný, hoci musím podotknúť, že vari ešte viac som bažil po zlate zo šprintu, aby sa raz moja kariéra neskončila bez olympijského triumfu v rýchlostných pretekoch. Včera v rámci obrovského sklamania bolo ťažké vyčítať si niečo vzhľadom na náročné podmienky. Dnes veru nepanovali jednoduchšie, ale podarilo sa mi zostať na jednej chybe hneď z úvodnej streľby. Som na môj výkon veľmi hrdý. Pre mňa dnes akoby bola cieľovou čiarou už zvládnutá záverečná streľba. Vynaložil som na ňu naozaj veľa energie. Následný záverečný okruh bol najnáročnejší v mojej kariére. Bol som totálne vyprázdnený. Ani nie z dôvodu vynaloženia priveľa síl na trati, ale pre vypätie z tej štvrtej položky. Myslím si, že ak by som v koncovke musel s niekým bojovať, prehral by som," priznal Marin Fourcade, citoval ho olympijský spravodajský servis.

Okrem Peiffera preteky nevyšli ani ďalším dvom medailistom z nedele: Čech Michal Krčmář uzavrel prvú polovicu výsledkovej listiny so šesťdesiatimi menami a Talian Dominik Windisch sa vytratil na 16. priečku.

Fourcade triumfoval v šiestich z ostatných ôsmich stíhačiek na ZOH či MS, počas tejto dominancie nezískal titul svetového šampióna v rokoch 2013 a 2015. So šiestimi zlatými takéhoto typu v predmetnej disciplíne osamel na čele historického poradia pred legendárnym Nórom Olem Einarom Björndalenom. Je prvým úradujúcim majstrom sveta v stíhacích pretekoch, ktorý triumfoval v tejto disciplíne na zimných olympijských hrách.

Samuelsson (presne 20 rokov a 321 dní) je druhým najmladším individuálnym biatlonovým medailistom v dejinách. Nemec Frank-Peter Roetsch mal 19 rokov, keď skončil druhý vo vytrvalostných pretekoch v Sarajeve 1984. Zároveň je tretím najmladším švédskym držiteľom kovu celkovo po zjazdárovi Ingemarovi Stenmarkovi (19 rokov a 329 dní pri bronze v obrovskom slalome v Innsbrucku 1976) a takisto alpskej lyžiarke Anji Pärsonovej (20 rokov a 301 dní pri bronze zo slalomu v Salt Lake City 2002).

"Je ťažké vyjaviť slovami moje pocity. Myslím si, že už v šprinte som predviedol dobrý výkon, ale strelecké chyby mi znemožnili zabojovať o pódium. Pred dneškom som vedel, že ak zastrieľam lepšie, do úvahy bude prichádzať čokoľvek. Tento výsledok je však nad všetky moje očakávania," uznal Samuelsson.

Doll pridal štvrtú pjongčanskú medailu do nemeckej biatlonovej zbierky (po troch zlatých), už teraz je to dvojnásobok v porovnaní so Soči 2014. Všetky tri nemecké kovy v tejto disciplíne v histórii sú práve bronzové: tretí bol aj Ricco Gross v Sale Lake City 2002 a Sven Fischer v Turíne 2006. Dvadsaťsedemročný Doll je majstrom sveta v šprinte z rakúskeho Hochfilzenu, čo je jeho dosiaľ jediné prvenstvo zarátané do bodovania vo SP.

"Samozrejme, je to splnenie sna. Na čosi takéto som pracoval dvadsať rokov. Najmä po poslednej streľbe to pre mňa boli prekrásne preteky, lebo som vedel, že už mám medailu istú, ak sa nestane niečo naozaj mimoriadne. Pochopiteľne, v hre ešte bolo aj striebro, ale môj švédsky konkurent mal naozaj rýchle lyže," skonštatoval Doll.

Výsledky pondelňajších stíhacích pretekov biatlonistov na 12,5 km na ZOH 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike:
1. Martin Fourcade (Fr.) 32:51,7 min (1), 2. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +12,0 s (1), 3. Benedikt Doll (Nem.) +15,1 (1), 4. Tarjei Bö (Nór.) +1:02,6 min (3), 5. Simon Schempp (Nem.) +1:02,7 (3), 6. Benjamin Weger (Švaj.) +1:03,1 (2), 7. Simon Desthieux (Fr.) +1:03,7 (3), 8. Arnd Peiffer (Nem.) +1:14,1 (3),... 27. Martin Otčenáš +3:30,8 (3), 31. Matej Kazár (obaja SR) +3:50,7 (5)

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.