Tlačové správy SITA a.s.

OLYMPIJSKÉ: OH 2024 a 2028 v Paríži a Los Angeles, v septembri bude známe poradie

LAUSANNE 11. júla (SITA, AP) - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) na svojom septembrovom zasadnutí v peruánskej Lime (13. 9.) môže rozhodnúť o usporiadateľoch OH 2024 aj OH 2028. Členovia MOV odsúhlasili návrh v utorok počas mimoriadneho zasadnutia vo švajčiarskom Lausanne. Jedinými uchádzačmi sú Paríž a Los Angeles, zástupcovia miest teraz majú priestor na dohodu. Ak k nej nepríde, v septembri sa medzi týmito uchádzačmi rozhodne iba o hostiteľovi OH 2024. Všeobecne je Paríž v súvislosti s rokom 2024 považovaný za favorita.

Zástupcovia Los Angeles v utorok prezentovali svoju kandidatúru na organizáciu OH členom MOV a deklarovali snahu vrátiť hry do Spojených štátov amerických. Po prezentácii LA prišla na rad aj parížska. Americká strana vedená starostom Los Angeles Ericom Garcettim pripravila približne 45-minútový mix videosnímok a príhovorov, všetko za zatvorenými dverami. Členom MOV predostreli všetky plány, ako chcú zorganizovať OH v roku 2024. Stať sa môže aj to, že OH sa v LA uskutočnia až o štyri roky neskôr. Bola by to prvá olympiáda v USA od Atlanty 1996.

Lídrom parížskej prezentácie vo švajčiarskom Lausanne bol prezident Francúzska Emmanuel Macron. Paríž by rád organizoval OH v roku 2024, presne sto rokov od svojej olympijskej premiéry v roku 1924. "Máte pravdu, keď hovoríte, že si pamätáme naše tri prehry... Takže nechceme prehrať štvrtýkrát," povedala na tlačovej besede po prezentácii hlava štátu. "Tím odviedol veľmi dobrú prácu. Od začiatku môjho mandátu som sa rozhodol urobiť maximum pre podporu kandidatúry. V projekte panuje totálna jednota a som tu, aby som tlmočil, že Francúzi sú pripravení," pokračoval. Spolulíder kandidatúry Tony Estanguet, trojnásobný olympijský víťaz vo vodnom slalome, použil slová: "Víťazstvo, víťazstvo, víťazstvo." Na bezpečnosť sa podľa Macrona MOV nepýtal: "Terorizmus je globálna hrozba," poznamenal na túto tému francúzsky prezident.

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.