Tlačové správy SITA a.s.

OLYMPIJSKÉ: Los Angeles a Paríž predostreli členom MOV detaily kandidatúr na organizáciu OH. Francúzi nechcú prehrať štvrtýkrát

LAUSANNE 11. júla (SITA, AP) - Zástupcovia Los Angeles v utorok prezentovali svoju kandidatúru na organizáciu OH členom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a deklarovali snahu vrátiť hry do Spojených štátov amerických. Po prezentácii LA prišla na rad aj parížska.

Americká strana vedená starostom Los Angeles Ericom Garcettim pripravila približne 45-minútový mix videosnímkov a príhovorov, všetko za zatvorenými dverami. Členom MOV predostreli všetky plány, ako chcú zorganizovať OH v roku 2024. Stať sa môže aj to, že OH sa v LA uskutočnia až o štyri roky neskôr. Bola by to prvá olympiáda v USA od Atlanty 1996.

V utorok bude MOV hlasovať o tom, či neúspešnému z dvojice kandidátov na organizáciu OH 2024, Los Angeles alebo Parížu, v septembri v peruánskej Lime pridelia právo organizovať OH 2028.

Lídrom parížskej prezentácie vo švajčiarskom Lausanne bol prezident Francúzska Emmanuel Macron. Paríž by rád organizoval OH v roku 2024, presne sto rokov od svojej olympijskej premiéry v roku 1924. "Máte pravdu, keď hovoríte, že si pamätáme naše tri prehry... Takže nechceme prehrať štvrtýkrát," povedala na tlačovej besede po prezentácii hlava štátu. "Tím odviedol veľmi dobrú prácu. Od začiatku môjho mandátu som sa rozhodol urobiť maximum pre podporu. kandidatúry. V projekte panuje totálna jednota a som tu, aby som tlmočil, že Francúzi sú pripravení," pokračoval. Spolulíder kandidatúry Tony Estanguet, trojnásobný olympijský víťaz vo vodnom slalome, taktiež použil slová "víťazstvo, víťazstvo, víťazstvo." Na bezpečnosť sa podľa Macrona MOV nepýtal: "Terorizmus je globálna hrozba," poznamenal na túto tému.

 
© 2018, Autorské práva SITA a. s.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.